Uponorin tulos kasvoi Euroopassa

Uponorin jatkuvien liiketoimintojen liikevaihto vuonna 2010 nousi 749,2 (2009: 734,1) miljoonaan euroon, mikä on 2,0 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna. Talotekniikka – Euroopan liikevaihto kasvoi voimakkaasti Pohjois-Euroopassa ja supistui Keski-Euroopassa. Muilla alueilla liikevaihto pysyi ennallaan tai kasvoi hienokseltaan.
Jatkuvien toimintojen liikevoitto oli 52,4 (41,2) miljoonaa euroa, muutos +27,0 (-19,4) prosenttia. Liikevoittoprosentti nousi 7,0 (5,6) prosenttiin liikevaihdosta. Liikevoittoa onnistuttiin kasvattamaan voimakkaimmin Pohjois-Euroopassa mutta myös lounaisen Euroopan sekä Itä-Euroopan ja kansainvälisen viennin yksiköt paransivat tuloksiaan. Talotekniikka – Pohjois-Amerikan liikevoitto supistui.Lähiajan näkymät

Toipuminen taantumasta on alkanut suurin alueellisin eroin. Talotekniikan kysynnän Pohjoismaissa arvioidaan jatkuvan hyvänä ja nykyisellä tasollaan. Keski-Euroopan kysynnän odotetaan pääosin jatkavan rauhallista mutta vakaata kasvuaan. Lounais-Euroopan isoilla markkinoilla nähtäneen kasvua, Espanjaa ja Italiaa lukuun ottamatta. Itä-Euroopan markkinoiden elpyminen jatkunee myös. Pohjois-Amerikan kysynnässä ei odoteta lyhyellä tähtäyksellä isoja muutoksia.

Yhdyskuntatekniikan näkymiä heikentävät vaikeana alkanut talvi, loppuasiakkaiden kysynnän säilyminen edelleen heikkona vuonna 2011 sekä raaka-ainehintojen kohoaminen, jonka vaikutusta pyritään lieventämään aktiivisilla myyntihintojen korotuksilla.

Uponorin rakennemuutos- ja kehitysohjelmat on pääsääntöisesti saatu valmiiksi ja yhtiössä on käynnistetty kasvuun tähtääviä toimia. Nämä koskevat niin tarjonnan kehittämistä, uusien ja uudenlaisten kumppanuuksien solmimista kuin myös toiminnan ulottamista uusille alueille, kuten Aasiaan. Rakennusmarkkinoiden taantumavaiheen uskotaan olevan pääosin takanapäin, ja odotettavissa on voimakasta asuin- ja liikerakentamisen kasvua, niin pitkällä kuin lyhyellä tähtäykselläkin, maantieteellisestä alueesta riippuen. Uponorin liikevaihdon orgaanisen kasvun ennustetaan kiihtyvän vuoden 2010 tasolta ja liikevoiton arvioidaan paranevan viime vuoden raportoidusta liikevoitosta.

– Olen tyytyväinen tulosparannukseemme Euroopan taloteknisessä liiketoiminnassa, jossa näkyy sekä Pohjoismaiden piristyneen kysynnän että ennen kaikkea liiketoiminnan integroinnin ja organisaation kehittämisen tulokset, kommentoi toimitusjohtaja Jyri Luomakoski kauden kehitystä.
– Muovien ja metallien hintakehitys on viime aikoina ollut huolestuttavaa, ja se voi vaikuttaa sekä talotekniseen että yhdyskuntatekniseen liiketoimintaamme. Suunnittelemme kuluvalle vuodelle myyntihintojen korotuksia kompensoimaan nousevat materiaalikustannukset, jo tehtyjen tai ilmoitettujen korotusten lisäksi, jatkaa Luomakoski.

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki