Alfa Laval toivoo pelisääntöjä kaukokylmän optimointiin

Lämpö-, erotus- ja virtaustekniikan alalla toimiva Alfa Laval ajaa aktiivisesti yhteisiä pelisääntöjä kaukokylmä-alalle. Yrityksen mielestä yhdysvaltalaisen Air Conditioning, Heating and Refrigeration Instituten AHRI-sertifikaatti takaisi, että asiakas varmistuu oikein mitotetuista lämmönvaihtimista jo hankintavaiheessa.

– Kaukokylmä-alalta puuttuu yhteinen, asiakkaan edun mukainen toimintatapa. Melko usein käy niin, että asiakkaan tarvetta jäähdytykseen ei mitoiteta hankintavaiheessa oikein, mikä tietää lisälaskua asiakkaalle jälkikäteen, sanoo Alfa Laval Nordicin segmenttipäällikkö Mika Miettinen.

Miettisen mukaan kilpailu urakoista on viime vuosina kiristynyt, mikä on vaikuttanut tuotteiden hinnoitteluun toisinaan jopa vääristävästi.

– Alfa Laval tähtää levylämmönvaihtimia koskevan AHRI 400 -standardin juurruttamiseen Suomessa. Mielestäni yhteinen sitoumus olisi tärkeä saada kiinteäksi osaksi tuotteiden toimituskriteeristöä. Olennaista on varmistaa asiakkaan energiansäästö jo ennalta, minkä huomaan toisinaan hieman hämärtyneen. Yleispätevä AHRI-standardi myös auttaa asiakasta usein aikaa vievässä tuotevertailuissa, Miettinen sanoo.

Miettisen mukaan lämmönvaihtimien muodostaman lämpötilan optimointi on etenkin isoissa kiinteistöissä avainasemassa silloin, kun haetaan energiansäästöjä.

– Esimerkiksi vain yhden asteen lämpötilaero voi vaikuttaa jopa 30 litran ylimääräiseen vedenkulutukseen sekunnissa. Kokemustemme mukaan varsin monessa kiinteistössä on alimittaiset vaihtimet. Koenkin, että kiinteistön omistajat ovat tärkein ryhmä, joiden tulisi voida vaatia tasalaatua kaikilta toimijoilta.

www.alfalaval.com

 

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki