KL-Lämpö ja saksalainen Lanxess yhteistyöhön

Pirkkalalainen KL-Lämpö Oy on solminut yhteistyösopimuksen saksalaisen ioninvaihtohartsien ja RO-kalvojen valmistajan Lanxess Deutschland GmbH:n kanssa.

Yhteistyösopimuksen mukaisesti KL-Lämpö Oy vastaa Lanxessin LEWATIT-hartsien ja LEWABRANE RO -kalvojen markkinoinnista, myynnistä ja välivarastoinnista Suomessa.

– Puhdas vesi ja sen riittävyys ovat yleinen puheenaihe maailmalla. Lanxess Deutschland GmbH tarjoaa innovatiivisia ratkaisuja puhtaan veden valmistukseen. Lanxessin valmistamat LEWATIT-hartsit ovat olleet markkinoilla jo vuosikymmeniä, ja ne ovat saavuttaneet asiakaskunnan luottamuksen tehokkuutensa ansiosta. Lanxessin LEWABRANE RO -kalvot soveltuvat mekaaniseen ja kemikaalittomaan vedenpuhdistukseen, KL-Lämmöstä kerrotaan. RO-kalvoja käytetään mm. voimalaitosten höyrykattiloiden lisäveden valmistukseen, mikropiiriteollisuuden prosessivesien kovuudenpoistoon, jätevedenkäsittelyyn ja valmistettaessa juomavettä merivedestä. KL-Lämpö Oy

KL-Lämpö Oy on kemianalan perheyritys, joka on perustettu vuonna 1993. Yritys toimittaa vedenkäsittelyyn liittyviä erikoiskemikaaleja ja laitteita. Yrityksen toimitusjohtaja on Olli Edgren.

www.kl-lampo.com

 

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki