Yleissitovasta sähköistysalan työehtosopimuksesta neuvottelutulos

Sähkötekniset työnantajat STTA ry ja Sähköalojen ammattiliitto ry saavuttivat 6.2.2015 neuvottelutuloksen uudesta yleissitovasta Sähköistysalan työehtosopimuksesta. Neuvottelutulos vaatii vielä liittojen hallintojen hyväksynnän.

Neuvottelutuloksen mukainen työehtosopimusratkaisu käsittää ajanjakson 1.3.2015–31.1.2017 ja sen mukaiset palkankorotukset määräytyvät työmarkkinoiden keskusjärjestöjen 30.8.2013 sopiman työllisyys- ja kasvusopimuksen mukaisesti. Ensimmäinen palkankorotus maksetaan lähinnä 1.3.2015 alkavan palkanmaksukauden alusta. Työllisyys- ja kasvusopimuksen mukainen korotus helmikuulta 2015 maksetaan 20,00 euron suuruisena kertakorvauksena maaliskuussa 2015.

Neuvottelutulos käsittää myös urakkahinnoittelun uudistamisen 1.6.2015 lukien sekä muun muassa aikapalkkausjärjestelmää ja työnantajan työntarjoamisvelvollisuutta koskevia tekstimuutoksia. Neuvottelutuloksen hyväksyminen alan työehtosopimukseksi vaatii osapuolina olevien järjestöjen hallintojen hyväksynnän.

Asia käsitellään STTA:n hallituksessa 12.2.2015 ja Sähköalojen Ammattiliiton hallituksessa 26.2.2015. Neuvottelutuloksen piirissä on STTA:n jäsenyrityksissä noin 4800 sähköistysalan työntekijää. Sähköistysalan työehtosopimuksen yleissitovuus huomioiden neuvottelutuloksen mukaisen työehtosopimusratkaisun piirissä on kaikkiaan noin 10.000 sähköistysalan työntekijää.

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki