Teknoware Oy aloittaa oman toiminnan Ruotsissa
Turvavalaistusvalmistaja Teknoware Oy avaa tytäryhtiön Ruotsissa. Yrityksen tavoitteena on saavuttaa Ruotsissa nykyistä vahvempi asema, tuomalla markkinoille uusia, teknisesti edistyksellisiä turvavalaistusratkaisuja.
Perinteisten, akullisten turvavalaistustuotteiden lisäksi tullaan Ruotsissa markkinoimaan vahvasti ESCAP-turva- ja opastevalaisimia, ja niiden langatonta Aalto Control -etähallintajärjestelmää. Teknowaren ainutlaatuisissa ESCAP-yksikkövalaisimissa akku on korvattu ympäristöystävällisellä superkondensaattorilla.
”Nähdäksemme nyt on oikea aika perustaa oma myyntiyhtiö Ruotsiin. Paikallisilla turvavalaistusmarkkinoilla on tilaa Teknowaren korkealaatuisille, teknisille turvavalaistustuotteille ja -järjestelmille”, sanoo Teknoware Oy:n toimitusjohtaja Kai Kauto.
Teknoware on kansainvälisesti toimiva elektroniikka-alan yhtiö. Sen pääkonttori sijaitsee Lahdessa. Tuotantoa yrityksellä on Lahden lisäksi Connecticutissa, USA:ssa.
Teknoware suunnittelee ja valmistaa turvavalaistustuotteita rakennuksiin ja laivoihin, sekä LED-valaistusjärjestelmiä ajoneuvoteollisuuteen. Yritys työllistää nykyisin noin 350 henkeä ja vie tuotteita yli 50 maahan.