Sisäilmatalo Kärki Oy avaa toimipisteen Lappeenrantaan
Sisäilmatalo Kärki Oy avaa kesän aikana uuden toimipaikan Lappeenrantaan. Rekrytoinnit ja toimitilojen etsintä ovat parhaillaan käynnissä. Ensimmäisen vuoden aikana on tarkoitus luoda Lappeenrantaan kolme uutta työpaikkaa.
Pidemmällä tähtäimellä yrityksen kasvutavoitteena on lähemmäs 10 työntekijän toimipiste. Sisäilma-alan tutkimus- ja konsultointipalveluihin erikoistuneen Sisäilmatalo Kärki Oy:n asiakkaita löytyy jo Lappeenranta-Kouvola seudulta ennestään.
”Työmme luonne vaatii asiantuntijoiltamme melkein poikkeuksetta matkustamista asiakkaan luo. Esimerkiksi peruskorjaus- ja uudisrakennuskohteiden valvonnat vaativat usein reagointia lyhyellä vasteajalla ja läsnäoloa työkohteessa viikoittain. Lappeenranta on elinvoimaista seutua ja sijainti on keskeinen jo olemassa oleviin toimipisteisiimme nähden”, kertoo toimitusjohtaja Jukka-Pekka Kärki.
Sisäilmatalon muut toimipisteet sijaitsevat Joensuussa, Kuopiossa, Lahdessa ja Vantaalla. Toiminnan laajentamisen haasteena on ammattitaitoisen ja pätevän työvoiman rekrytointivaikeus. Rakennusteknisen pohjakoulutuksen ja sisäilma-alan pätevyyksien yhdistelmätaustan omaavia työnhakijoita on palvelukysyntään nähden valtakunnallisesti liian vähän. Lähivuosina pätevyysvaatimusten yhtenäistyessä ala näin ollen tarjoaa mainion erikoistumisvaihtoehdon nuorille osaajille.