Pirjo-Liisa Koskimäki, energiatehokkuuden kansainvälinen vaikuttaja

Euroopan komission energian pääosaston uusiutuvan energian, energiatehokkuuden ja innovaatioiden neuvonantaja Pirjo-Liisa Koskimäki vieraili Suomessa joulukuun alussa. Koskimäki puhui Espoon Dipolissa energiatehokkuusasiantuntijoiden pilottikoulutuksen päätöstilaisuudessa.

– Markkinat ovat avoimet energiatehokkuusosaajille Suomen rajojen ulkopuolella, rohkaisi Koskimäki täydennyskoulutukseen osallistuneita ammattilaisia.

Koskimäki toimii energiakomissaari Günther H. Oettingerin ja energian pääosaston johtajan Philip Lowen alaisena. Koskimäen päätehtäviin kuuluu EU:n kansainväliset energia-asiat; hän on ollut tekemässä mm. G20-maiden energiatehokkuusraporttia.

– Kansainvälisen energiajärjestö IEA:n tuoreen katsauksen mukaan primäärienergian kulutus kasvaa Kiinassa, Intiassa ja muualla Aasiassa sekä Etelä-Amerikassa ja Afrikassa, mutta myös USA:ssa. IEA:n mukaan kasvihuonekaasujen vähentämisessä ja primäärienergian riittämisessä ratkaisu on energiatehokkuuden parantaminen.

EU:n energiapolitiikassa on viimeisten viiden vuoden aikana tapahtunut paljon hyvää, mutta asetettu 20- 20 – 20 -tavoite ei toteutune kokonaan.

– Kasvihuonekaasujen vähentäminen 20 prosenttia vuoteen 2020 mennessä todennäköisesti tavoitetaan. Uusiutuvan energian osuuden lisääminen 20 prosentilla on todennäköisesti tavoitettavissa. Mutta energiankulutuksen vähennys 20 prosentilla ei onnistu, päästään ehkä korkeintaan 11 – 12 prosenttiin.

– Tilanne ei näytä helpolta. Isoja uhrauksia tullaan vaatimaan, että päästään kestävän kehityksen polulle. Mutta on oltava optimistinen ja iloittava pienistäkin merkeistä, monet asiat ovat asettumassa parempaan uomaan.

– Globaalisti on ilahduttavaa, että kiinalaiset ovat heränneet uusiutuvaan energiaan ja energiatehokkuuteen. Se on valtavan hyvä uutinen, se avaa mahdollisuuksia.

Lisää Pirjo-Liisa Koskimäen näkemyksiä Talotekniikka-lehden numerossa 1/2012, joka ilmestyy 30.1.2012.


Lue lisää

Katso kaikki