Kotimaiseen elintarviketuotantoon 13 miljoonan euron investointi
TukkuHeino Oy, Huutokosken Arvo-Kala Oy sekä AII Invest ovat sopineet merkittävästä yhteisinvestoinnista kotimaiseen elintarviketuotantoon. Kalankasvatukseen ja -käsittelyyn keskittyvä laitos rakennetaan Varkauteen.
Tällä päivämäärällä, eli 13.5. perustettava yhtiö rakentaa ensimmäisessä vaiheessa uusinta kiertovesiteknologiaa hyödyntävän kalankasvatus- ja käsittelylaitoksen Varkauteen. Rakennettava laitos tuottaa noin miljoona kiloa ekologisesti kestävällä tavalla tuotettua kalaa Suomen ja sen lähialueiden markkinoille.
Uudessa yhtiössä TukkuHeino, tytäryhtiönsä Heinon Tukun kautta, yhtenä Suomen suurimmista elintarvikealan tukuista, tuo yhtiöön osaamisensa kalan käsittelystä ja jakelusta koko Suomeen. Huutokosken Arvo-Kala Oy:n tytäryhtiö Arvo-Tec Oy, yhtenä maailman johtavista ja kalan ruokintajärjestelmien toimittajana, vastaa hankkeessa laitoksen suunnittelusta ja operatiivisen toiminnan optimoinnista.
Laitoksen rakennustyöt alkavat syyskuussa 2015 ja ensimmäiset kalat lähtevät kauppoihin joulukuussa 2016. Hanke työllistää rakennusvaiheessa noin 80 rakentajaa Varkaudessa ja laitos työllistää toimiessaan 15-20 henkilöä vakituisesti.
”Näkemyksemme mukaan kuluttajat tulevat arvostamaan entistä enemmän elintarvikkeiden kotimaisuutta, ekologisuutta ja ehdotonta tuoreutta. Tässä hankkeessa voimme yhdistää pitkän linjan osaamista niin kalantuotannossa, logistiikassa kuin myös uusimman teknologian hyödyntämisessä. Tavoitteemme on luoda tuotantoprosessi, tuote ja brändi jotka tunnetaan laajasti Suomessa ja sen lähialueilla”, kommentoi perustettavan yhtiön hallituksen puheenjohtaja, Pekka A. Viljakainen.
Yhtiö tiedottaa hankkeen etenemisestä seuraavan kerran, kun kaikki hankkeeseen liittyvät lupamenettelyt ja muut neuvottelut on saatu päätökseen. Uuden laitoksen rakennuttamisesta ja Varkaudessa jo sijaitsevan nykyaikaisen jalostuslaitoksen liittämisestä laitokseen on käyty alustavia neuvotteluja Keski-Savon Teollisuuskylä Oy:n kanssa.