Ison Omenan laajennuksen jatkourakka Skanskalle

Skanska ja Citycon Oyj ovat allekirjoittaneet sopimuksen Kauppakeskus Ison Omenan laajennusurakasta Espoon Matinkylässä. Tähän urakkaan liittyvät rakennustyöt ovat käynnistyneet, ja ne saadaan päätökseen keväällä 2016.
Laajennusurakassa on kaksi osaa. B-osa on suuruudeltaan noin 16.600 bruttoneliömetriä ja C-osa noin 29.800 bruttoneliömetriä. B-osa on uudisrakennusosa, joka toteutetaan kauppakeskuksen vanhan pihakannen päälle. Rakennuksesta tulee nelikerroksinen, ja siihen kuuluu kauppakeskusta palveleva huoltopiha, ravintola- ja kahvilatiloja, vapaa-ajanpalvelujen tiloja sekä toimistotilaa.
C-osan rakentaminen koostuu suureksi osaksi muutostöistä. Osa olemassa olevan pysäköintitalon rungosta puretaan, ja tilalle toteutetaan kauppakeskuksen C- ja A-osat yhdistävä kauppakäytävä. Lisäksi alueella tehdään liiketilamuutoksia. Citycon rakennuttaa parhaillaan Isoon Omenaan myös laajennusosa A:ta. Sen työt ovat edenneet harjakorkeuteen.
”Hankkeessa hyödynnetään laajasti tietomallintamista muun muassa töiden suunnittelussa ja vaiheistuksessa sekä aikataulujen visualisoinnissa. Työmaalla toimii myös tietomallintamiseen erikoistunut insinööri. Meillä on erittäin hyvää kokemusta tietomallin käyttämisestä vastaavissa hankkeissa, esimerkiksi Kauppakeskus Puuvillassa Porissa, ja vastaava työ jatkuu nyt Isossa Omenassa”, kertoo tulosyksikön johtaja Urmas Soots Skanskasta.