AB Regin on ostanut enemmistöosuuden Next1 Oy:stä
Ruotsalainen AB Regin on ostanut osake-enemmistön suomalaisesta rakennusautomaatio-,energianhallinta- ja turvajärjestelmiä toimittavasta ja kehittävästä Next1 Oy:stä.
AB Reginin oma ohjelmisto- ja laitevalikoima kattaa kaiken antureista ja toimilaitteista aina isompiin järjestelmäkokonaisuuksiin saakka rakennusautomaatio- ja OEM-markkinoilla. AB Regin toimii maailmanlaajuisesti yli 90:llä markkina-alueella.
Next1 Oy on suomalainen yksityisessä omistuksessa oleva rakennusautomaatioon, energiatehokkuuteen ja valvontajärjestelmiin erikoistunut yhtiö. Yhtiö on keskittynyt järjestelmäintegraatioiden kehittämiseen ja projektitoimituksiin koko Suomen alueella. Yrityskauppa vahvistaa AB Reginin asemaa Suomen markkinoilla ja mahdollistaa Next1 Oy:n kasvun Suomessa ja lähialueilla.
1.2.2015 alkaen Next1 Oy toimii Regin-yhtiönä Suomessa. Next1 Oy:n nimi tulee muuttumaan Regin Controls Finland Oy:ksi. Järjestelyllä ei ole vaikutusta nykyisiin projekti- ja tuotetoimituksiin. Nykyinen henkilöstö jatkaa yhtiön palveluksessa ja entiset omistajat jäävät yhtiöön vähemmistöosakkaiksi.