Ympäristötekniikan osuus Ruotsin viennistä kasvoi
Viimeisen kolmen vuoden aikana on ruotsalaisen ympäristötekniikan vienti kasvanut muuta teollisuutta enemmän.
SCB:n eli Ruotsin tilastollisen keskusviraston mukaan vuoden 2009 matalasuhdanteen aikana Ruotsin tuotevienti laski edellisvuoteen verrattuna 16 prosenttia, mutta ympäristötekniikan vienti vain kahdeksan prosenttia.
Ympäristötekniikan osuus koko Ruotsin tavaraviennistä on ollut 1- 2 prosentin luokkaa. Vuonna 2008 osuus nousi 2,8 prosenttiin ja vuonna 2009 3,2 prosenttiin.
Vienti Kiinaan kasvaa kohisten. Vuonna 2008 Kiinaan vietiin ruotsalaista ympäristötekniikkaa 1,4 miljardilla Ruotsin kruunulla, vuonna 2009 jo 2,2 miljardilla. Ruotsin ulkomaankaupparekisterin mukaan ympäristötekniikan tavaraviennin suurin kohdemaa on Saksa, Kiina on noussut kakkoseksi. Myös Italiaan ja Alankomaihin viedään ympäristötekniikkaa aiempaa enemmän.www.slussen.biz