YIT rakentaa sijoitusrahastolle asuntoja noin 50 miljoonalla eurolla

YIT ja OP-Vuokratuotto -erikoissijoitusrahasto ovat allekirjoittaneet sopimuksen yli 300 asunnon rakentamisesta kasvukeskuksiin eri puolilla Suomea. Sopimuksen kokonaisarvo on noin 50 miljoonaa euroa.

Ensimmäinen kohde rakennetaan Tampereelle, ja työt alkavat välittömästi. Kaikki kohteet valmistuvat vuonna 2016. Hankkeet toteutetaan YIT:n hallinnoimille tai omistamille tonteille YIT:n suunnitelmien mukaisesti.

”Kyseinen sopimus on jatkoa erinomaiselle yhteistyölle OP-Vuokratuotto -erikoissijoitusrahaston kanssa. Rakennettavat kohteet tuovat helpotusta asuntopulaan kasvukeskuksissa, ja lisäksi sopimuksen positiivinen työllistämisvaikutus on merkittävä”, Talonrakennus -liiketoimintaryhmän johtaja Matti Koskela YIT:ltä sanoo.

”Tämän kaupan myötä rakennettavat asunnot sopivat rahastomme strategiaan erinomaisesti ja samalla kauppa vahvistaa jo ennestään vahvaa yhteistyötä YIT:n kanssa”, salkunhoitaja Antero Tenhunen Pohjola Kiinteistösijoitus Oy:stä kertoo.

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki