Ville Haapasalo Puzerin varressa

Puzer-keskuspölynimureita valmistava KP-Tekno Oy ja näyttelijä Ville Haapasalo ovat aloittaneet markkinointiyhteistyön Venäjällä. Yhteistyö käynnistyi Moskovan Mosbuild-rakennusmessuilla huhtikuun alussa keskuspölynimureita esittelevällä videolla.

– Myyntimme Venäjällä on lähtenyt hyvin käyntiin, meillä on jälleenmyyjiä jo useissa suurissa kaupungeissa. Tuotteen tunnettuus suurilla markkinoilla on kuitenkin suuri haaste. Mieleeni tuli uutinen erään suomalaisen venemerkin saamasta julkisuudesta, kun silloinen pääministeri kalasti sen kannelta. Siitä ajatus yhteistyöstä Ville Haapasalon kanssa syntyi. Ville on Venäjällä erittäin tunnettu henkilö, ja hänen saamisensa mukaan markkinoimaan Puzeria on meille todellinen onnenpotku, kertoo KP-Tekno Oy:n toimitusjohtaja Kari Kakko.

KP-Tekno Oy on vuonna 1989 perustettu suomalaisomisteinen yritys, jonka tuotteet valmistetaan Suomessa. Yrityksen liikevaihto vuonna 2012 oli noin kaksi miljoonaa euroa. Venäjän markkinoilla yritys tavoittelee merkittävää kasvua nykyiseen liikevaihtoonsa, myynnillisesti vähintään Suomen osuutta vastaavaa myyntiä.

http://www.youtube.com/watch?v=4msfAx0icog

Lue lisää

Katso kaikki