Viemärisaneerausalalle uusi sertifiointikoulutus
Henkilösertifiointi auttaa putkiremonttien tekijöitä löytämään ammattitaitoisia työntekijöitä, uskoo Modernit Viemärisaneerausmenetelmät MoMent ry.
MoMent ry:n tarkoitus on saada vuoden 2015 alkuun mennessä läpi vaatimus, että viemärisaneeraustöihin pääsee vain henkilö, jolla on voimassaoleva sertifikaatti. Toteutusmallin on tarkoitus olla samantapainen kuin märkätila-asentajien sertifiointikoulutus.
Yksi koulutuksen tärkeimmistä tavoitteista on myös nostaa nykyisten asentajien osaaminen työturvallisuuden kannalta sellaiselle tasolle, että he eivät altistuisi turvallisuus- ja ympäristöriskeille.
Koulutus on tarkoitettu alalla toimiville viemäreiden sisäpuolisia saneerauksia tekeville asentajille ja työnjohtajille, seuraavaksi myös suunnittelijoille ja valvojille.
Työtehoseura TTS vastaa koulutuksen järjestämisestä ja vastaanottaa työnäytteet. VTT ylläpitää henkilörekisteriä.