Talotekniikka-alan osaajille kysyntää henkilöstövuokrauksessa
Rakennusalan osaajat tilataan yhä useammin täsmätöihin. Rakennusalan henkilöstövuokraukseen erikoistunut Selekta Rakennus Oy panostaa talotekniikan osaajiin ja eriyttää talotekniikan omaksi yhtiökseen Selekta Talotekniikka Oy:ksi.
Rakennusalan yritykset ovat kuluvan vuoden aikana siirtyneet yhä enemmän vuokraamaan rakentamisen ammattilaisia henkilöstöyrityksiltä suoran rekrytoinnin sijaan.
Rakennusalan henkilöstövuokraukseen erikoistunut Selekta Rakennus Oy on viimeisen vuoden aikana kasvanut yhdeksi suurimmista rakennusalan henkilöstöpalveluiden tarjoajista. Yhtiön kasvu on ollut 75 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.
Koska erityisesti talotekniikan ammattilaisten kysyntä on kasvanut merkittävästi, eriyttää yritys vuoden 2016 alusta alkaen talotekniikan omaksi yhtiökseen Selekta Talotekniikka Oy:ksi, jonka vastuulla jatkossa on talotekniikkaosaajien henkilöstövuokraus.
”Talotekniikka vaatii nykyään niin paljon erityisosaamista, että koimme parhaaksi eriyttää sen muusta rakentamisesta”, sanoo toimialajohtaja Mikko Leino.
Selekta Talotekniikka Oy:n toiminnan käynnistyessä yhtiö työllistää heti 40–70 talotekniikan ammattilaista.
Selekta Rakennus Oy:llä on jo tällä hetkellä jo noin 30 talotekniikkapuolen asiakasta.
”Vuokratyö on nykyaikaa. Työntekijän huolellisen valinnan jälkeen, hän pääsee tekemään töitä eri paikoissa osaamisensa perusteella. Talotekniikkapuolen projektien ruuhkahuiput kestävät yleensä kuukauden tai pari, mutta siitä huolimatta parhaat tekijämme pysyvät jatkuvasti työllistettyinä”, kertoo uuden yrityksen myyntipäällikkö Riku Soinela.
Selekta Rakennus Oy on vuodesta 1999 lähtien erikoistunut ratkomaan rakennusalalla asiakkaidensa henkilöstöhaasteita. Yrityksessä on paljon kirvesmiehiä, maanrakentamisen ammattilaisia, rakentamisen apumiehiä sekä muita rakentamisen erikoisosaajia kuten LVIS-alan ammattilaisia.
Koko Selekta Henkilöstöpalvelut -konserni on kasvanut vuoden aikana yli 50 prosenttia vuoteen 2014 verrattuna. Kasvun taustalla on rakennusalan murros ja talouden yleinen epävarmuus, mitkä ovat osittain johtaneet vuokratyövoiman suosion kasvuun sekä samalla sen imagon parantumineen.
”Selekta Rakennus Oy:n kasvu on ollut orgaanista ja se on perustunut korkeaan asiakaspalvelun laatuun, mahdollisuuteen palkata taitavia ammattilaisia sekä työn oikeaan sijoitteluun. Asiakkaamme arvostavat osaajiamme sekä palveluidemme joustavuutta ja toimivuutta. Työllistämmekin päivittäin noin 400 rakennusalan ammattilaista”, kertoo Leino.
Kummankin yhtiön tavoitteena on kasvaa entisestään. Yritykset tarjoavat jatkossa entistä enemmän asiakkailleen myös rekrytointiapua niin työntekijä- kuin toimihenkilöpuolella. Tulevan vuoden osalta Selekta Talotekniikka Oy:n liikevaihtotavoite on 2,5 miljoonaa euroa. Koko konsernin liike-vaihtotavoite vuodelle 2016 on 25 miljoonaa euroa.
