Talotekniikka-alan maineloikka – Miten se tehdään?

Kentältä on kiirinyt minulle jo pidemmän aikaa huolta talotekniikka-alan maineesta. Huoli nousi esiin myös keskusteluissa, joita kävimme joulukuussa Talotekniikka-lehden juttuideariiheksi kootussa toimitusneuvostossa. Talotekniikka-alan toimijat ovat keskusteluissamme toivoneet alan maineenkohotusta sekä onnistumisten ja sankaritarinoiden esille tuomista. Huolta on noussut esille ammattiylpeyden puutteesta, uusien tekijöiden kiinnostuksesta alaa kohtaan, osaamisen tasosta ja osaajapulasta.
Haastattelin Talotekniikka-lehden numeroon 8/24 Cervin yrityskauppoja johtavaa Petri Valvetta. Hän kertoi olevansa kyllästynyt siihen, että rakennusalasta puhutaan niin negatiiviseen sävyyn. Valve oli huolissaan siitä, etteivät esimerkiksi nuoret ja heidän vanhempansa ehkä harkitse rakennusalaa nuoren alavaihtoehdoksi negatiivisen uutisoinnin takia. Hän mietti myös, jääkö huolto- ja modernisointitöitä tekemättä, jos tilaajien varovaisuus uutisoinnin takia lisääntyy. ”Ala voisi nostaa itse omaa profiiliaan. Suomalaiseen mielialaan kuuluu vähän se, ettei asioita hehkuteta. Kynttilää pidetään mieluummin vakan alla”, hän sanoi.
Miten sitten erityisesti talotekniikka-alan mainetta voisi parantaa? Haluatko olla avuksi ja kertoa? Kysymyksiä on kolme. Voit lähettää vastauksesi osoitteella toimitus@talotekniikka-lehti.fi ja otsikolla ”Maineloikka”. Jos saamme tarpeeksi vastauksia, teemme aiheesta koosteen. Ilmoitathan vastauksien yhteydessä myös nimesi. Mahdollisessa koosteessa käsittelemme vastaukset anonyymisti, vastaajan henkilöys tarvitaan ja jää vain toimituksen tietoon. Ilmoitathan vastaustesi yhteydessä myös sen, saako sinua tarvittaessa haastatella aiheesta.
Kysymykset:
- Millainen maine talotekniikka-alalla mielestäsi on?
- Miten talotekniikka-alan mainetta voisi parantaa?
- Missä alalla on onnistuttu erityisen hyvin (konkreettinen esimerkki teosta, hankkeesta, projektista, tuotteesta tms.)?
Kiitos jo etukäteen! Arvomme kaikkien vastaajien kesken leffaliput.