SRV odottaa positiivista tulosta täksi vuodeksi

SRV:n kolmen ensimmäisen kuukauden liikevaihto oli 95,0 miljoonaa euroa, mikä on kahdeksan miljoonaa enemmän kuin vastaavana ajanjaksona viime vuonna. Ensimmäisen kvartaalin liikevoitto oli 1,6 miljoonaa euroa (2009:1,8 Me) ja tulos ennen veroja 0,2 milj. euroa (2009:0,3 Me).
– Toimitilaliiketoiminta menestyi hyvin erittäin haastavassa markkinassa ja sen tilauskanta kasvoi 31,2 prosenttia. SRV:n vahva toteutusosaaminen ja luotettavuus rakentajana ovat tukeneet asiakashankintaa tiukassa markkinatilanteessa ja olemme pystyneet kasvattamaan edelleen markkinaosuuttamme. Toimitilaliiketoiminnan liikevaihto pysyi edellisen vuoden tasolla ja kannattavuustaso oli hyvä, sanoi SRV:n toimitusjohtaja Hannu Linnoinen.
Linnoisen mukaan asunto ja alueliiketoiminnan kehitys jatkui myönteisenä. SRV myi kolmen ensimmäisen kuukauden aikana kuluttajille 95 asuntoa (2009: 27 asuntoa). Asuntokysyntä kohdistuu Linnoisen mukaan myös rakenteilla oleviin kohteisiin ja SRV aloittaa uusia asuntokohteita lähikuukausien aikana.
– Venäjän liiketoiminnassa kehitteillä olevien hankkeittemme aloitukset ovat siirtyneet. Venäjän rahoitus- ja kiinteistömarkkinat ovat kuitenkin vähitellen elpymässä. Kasvustrategiamme kiihdyttämiseksi olemme edelleen monipuolistaneet liiketoimintamalliamme. Haemme kasvua SRV:n nykyhankkeiden toteutukseen kehittämisen lisäksi erityisesti panostamalla VTB:n ja Deutsche Bankin kanssa perustetun kiinteistörahaston ensimmäisten sijoituskohteiden valmisteluun ja Shanghai Industrial Investment Groupin kanssa tehtävän kauppakeskuksen kehittämiseen, Hannu Linnoinen sanoi.www.srv.fi

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki