Sähkötarvikkeiden tukkumyynti kasvoi 9 % viime vuodesta

– Erityisesti rakentamisen sähköistys- ja talotekniikkatarpeet nostivat loppukesän myyntilukuja. Loppuvuonna ei nähtäne enää kaksinumeroisia kasvuprosentteja viime vuoden tapaan. Tuolloin myynnin arvoa lisäsivät raaka-aineiden rajusti nousevat hinnat. Viime kuukausina hintojen nousutahti on selvästi hidastunut, Suomen Sähkötukkujen Liiton SSTL:n toimitusjohtaja Tarja Hailikari sanoo.
– Rakentamisen kova kasvuvaihe on tasaantumassa painopisteen siirtyessä toimitilarakentamisesta asunto- ja korjausrakentamiseen. Sähkötarvikkeiden tukkumyynnin kasvuprosentti asettuneekin koko vuoden osalta noin 8 prosenttiin, arvioi Hailikari.
Myyntiä tilastoi Suomen Sähkötukkuliikkeiden Liitto ry (SSTL), jonka jäsenet vastaavat lähes kaikesta sähkötarvikkeiden tukkumyynnistä Suomessa.
SSTL on toiminut vuodesta 1931. Sen jäseninä on 12 sähkötukkuliikettä sekä 48 valmistajaa ja maahantuojaa. Tukuilla on eri puolilla maata 117 myyntipistettä, joissa palvelee noin 1200 työntekijää. SSTL pitää yllä alan yhteistä yli 185.000 tuotetta käsittävää sähkönumerot.fi-tuotetietopalvelua sekä julkaisee useita myyntitilastoja.
Lisätiedot:
Tarja Hailikari, toimitusjohtaja, Suomen Sähkötukkuliikkeiden Liitto ry (SSTL).
Puh. (09) 6963 722 tai 040 7358673. tarja.hailikari@sstl.fi

Lue lisää

Katso kaikki