RT vaatii: Rakennusalan ulkomaisen työvoiman työsuhteet suoriksi työsuhteiksi

Kun kaksi vuotta sitten EU laajeni, asetettiin työvoiman vapaalle liikkuvuudelle kahden vuoden siirtymäaika. Jo silloin Rakennusteollisuus RT ry oli sitä mieltä, että siirtymäaikalaki oli virhe, koska se ohjasi yritykset käyttämään ulkomaisia yrityksiä, joiden taustoja ei voida kontrolloida. Tilanne korjaantui toukokuun alussa. Siirtymälaista syntyneet kielteiset seuraukset tulee RT:n mukaan pikaisesti korjata ja tervehdyttää vierastyövoiman käyttö.

– Meidän on siirryttävä vuokrausyritysten käyttämisestä ulkomaisen henkilöstömme osalta pysyviin työsuhteisiin noudattaen voimassaolevia työehtosopimuksia. Tällä toiminnallamme synnytämme terveet työmarkkinat, jossa harmaiden markkinoiden ja epäterveen kilpailun lisääntyminen ei enää ole uhka, kehotti Rakennusteollisuus RT ry:n puheenjohtaja, YIT Rakennus Oy:n toimitusjohtaja Ilpo Jalasjoki RT:n edustajiston kevätkokouksessa toukokuussa.

– Kasvava tarve työnjohtajista edellyttää nopeita toimenpiteitä. Rakennusteollisuus on vaatinut koulutusvolyymin lisäämisen ohella opetusohjelmien tarkistamista. Tästä ovat alan toimijat ja järjestöt olleet yhtä mieltä. Olemme ilahtuneita, että opetusministeri käynnisti huhtikuussa uuden työryhmän työn välittömästi edellisen, koko teollisuuden koulutusta pohtineen työryhmän työn jäätyä kannaltamme katsottuna kesken, sanoo Rakennusteollisuus RT ry:n toimitusjohtaja Terho Salo.

RT:n mukaan ulkomaisen työvoiman tulo Suomeen on helpottanut työvoimapulaa lyhyellä tähtäyksellä. Jotta rakennusteollisuus saa tämän tärkeän resurssin tehokkaasti käyttöön, on alan parannettava toimintatapojaan. Erityisesti ulkomaalaisten perehdyttämistä suomalaiseen työkulttuuriin, työtapoihin ja yhteiskunnan perusasioihin on lisättävä. Myös heidän ammattiosaamistaan ja työturvallisuusasenteitaan on kohennettava ja työolosuhteita parannettava. Tähän tavoitteeseen päästään parhaiten silloin, kun vähennetään ulkomaisten urakointi- ja työvoimanvuokrausyrityksien käyttöä ja ulkomaisen työvoiman uudet työsuhteet tehdään suoriksi työsuhteiksi rakennusalan yrityksiin.

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki