Rittal ja Siemens yhteistyöhön
Sähkökytkentäkaappien valmistaja ja konesalien rakentaja Rittal sekä Siemens ovat sopineet yhteistyöstä suuritehoisten laskentakeskusten tasaisen virranjakelun varmistamisessa. Keskuksiin asennetaan Siemensin sähkökeskussarjan virtakiskojärjestelmä, jonka avulla suuritehoisissa laskentakeskuksissa helposti tapahtuvat toimintakatkokset pystytään minimoimaan.
Mahdollisimman korkeaan toimintavarmuuteen ja joustavuuteen tähtäävä, sertifioitu yhteisratkaisu sopii erityisesti katkosherkkiin tilanteisiin, esimerkiksi kun laskentakeskusta remontoidaan tai laajennetaan. Rittal toimittaa yhteisjärjestelmään Ri4Power-pienjännitelaitteiston.
Tähän asti suuritehoisten laskentakeskusten virranjakeluun on käytetty ensisijaisesti kaapeleita. Ne eivät ole kuitenkaan yhtä joustavia ja kustannustehokkaita kuin nyt Rittalin ja Siemensin markkinoille tuoma yhteisratkaisu.
– Yhdessä tarjoamamme sähkötekninen ratkaisu monipuolistaa merkittävästi laskentakeskusten infrastruktuuri-tarjoomaa. Kahden maailman johtavan toimittajan laajennettu sähkötekninen järjestelmä tuo asiakkaille merkittävää lisäarvoa. Asiakkaat saavatkin nyt Rittalilta nyt entistä laajemman toimituksen, mikä tuo suoria kustannussäästöjä, Rittal GmbH:n operatiivinen johtaja Christoph Caselitz sanoo.