Recairin LTO 222 asunnon jättikiinteistöön
Indutrade Oy:n tytäryhtiö Recair Oy ja JR-Lämpötekniikka ovat toimittaneet lämmöntalteenottojärjestelmän turkulaiskiinteistöön, jonka kahdessa rakennuksessa on 222 asuntoa. Yritysten mukaan kyseessä on alallaan Suomen suurin asennus.
Asunto-oy Puutarhakatu 11–13 sijaitsee Turun keskustassa, ja siinä on kaksi 14-kerroksista taloa ja niitä yhdistävä liiketila. Huoneistoja on yhteensä 222. Kaukolämmön kulutus vuositasolla on ollut viimeisten vuosien aikana keskimäärin 2150 MWh.
– Kohde on kooltaan suurin Suomessa ja osoitus siitä, että kehittämämme Recair Economizer -järjestelmän konsepti toimii hyvin, ja se skaalautuu sekä pieniin että isoihin kohteisiin, sanoo Recairin toimitusjohtaja Jukka Nyman, jonka mukaan Turun-kohteessa laskennallinen takaisinmaksuaika koko projektille on neljä vuotta.
Taloyhtiön tavoitteena oli puolittaa vuotuiset lämmityskulut.
– Yhteistyö sekä Recairin että JR-Lämpötekniikan kanssa on sujunut hyvin, ja nyt järjestelmän käyttöönoton jälkeen syntyneet säästöt ovat odotustemme mukaisia ja hyödyt nähtävissä sekä käyttöveden että lämmityskulujen osalta, sanoo asunto-osakeyhtiön hallituksen puheenjohtaja Sam Sjöberg.