Pöyry konsultoi Nordeaa LEED-sertifikaateissa
Nordean 14 pääkonttorirakennusta Suomessa, Tanskassa, Norjassa ja Ruotsissa ovat saaneet rakennusten ympäristövaikutuksia määrittelevän LEED- sertifikaatin (Leadership in Energy and Environmental Design). Hanke on tähän asti laajin olemassaolevien rakennusten projekti Yhdysvaltojen ulkopuolella ja lajissaan ensimmäinen Euroopassa. Nordean Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa sijaitsevat toimistot ovat maiden ensimmäiset LEED-sertifioidut rakennukset.
Hankkeen kohokohtia olivat Nordean käyttämän sähkön vaihtaminen 100-prosenttisesti hiilettömään sekä laajojen energiatehokkuustoimenpiteiden määrittäminen ja toteuttaminen.
Pöyry toteutti LEED-luokituksiin vaaditun konsultoinnin ja ohjauksen ja toteutti mm. käyttäjäkyselyt, joilla selvitettiin työntekijöiden sitoutuminen kohti ympäristöystävällisempää toimintaa.www.poyry.com