Mamkin talotekniikan projektitoimistossa kehitystyötä alueen yrityksille
Suomen Talotekniikka Oy kehittää toimintaansa Mikkelin ammattikorkeakoulun talotekniikan opiskelijoiden kanssa.
Yksikönjohtaja Jukka Kalliojärvi Suomen Talotekniikka Energia Mikkeli Oy:stä kertoo yhteistyön Mamkin kanssa pohjautuvan positiivisiin kokemuksiin vuoden 2014 vastaavan projektitoimistotoiminnan kanssa.
Mikkelin ammattikorkeakoulun talotekniikan kolmannen vuoden opiskelijat tekevät syksyn aikana työelämätoimeksiantoina rakennusten sisäilmastoon liittyviä tutkimuksia, selvittävät kiinteistöjen energiatehokkuuden parantamiseen tähtääviä toimia sekä ovat mukana uusien laboratorioympäristöjen suunnittelussa ja toteuttamisessa. Kehittämisen kohteena ovat muun muassa lämmöntalteenotto jätevedestä ja ilmanvaihdon poistoilmasta sekä erilaiset lämmityksen hybridiratkaisut.
Projektiryhmä Christer Andersson, Toni Kaipainen ja Juho Juntunen tekee STT:lle selvitystä siitä, mitkä lisäenergiamuodot ovat kannattavia maalämmön rinnalla sekä perehtyvät aurinkoenergian hyödyntämiseen lämmitys- ja jäähdytystarpeisiin. Yhteistyö opiskelijoiden kanssa on Kalliojärven mukaan luontevaa ja hyödyllistä molemmille osapuolille. Yrityksen saamista eduista Kalliojärvi mainitsee motivoituneiden nuorten lahjakkuuksien saamisen projektikäyttöön sekä yhteistyön luoman rekrytointikanavan. Lisäksi STT pääsee tutustumaan talotekniikan koulutuksen sisältöön ja muodostamaan hyvän väylän työelämän ja opetuksen välille.
Opiskelijoille puolestaan tarjoutuu mahdollisuus hankkia osaamista projektityöskentelystä, solmia verkostoja työelämään ja kehittää LVI-alan osaamistaan. Opiskelijoiden työpanos on toimeksiantajille maksutonta, mikä helpottaa yritysten osallistumista projekteihin.
Projektitoimisto ottaa mallia työelämästä
Syksyn alussa toimeksiantajat kävivät esittelemässä omat aiheensa ammattikorkeakoululla ja keskustelemassa opiskelijoiden kanssa projektin tavoitteista. Esittelyjen jälkeen opiskelijat hakivat kirjallisesti projektipäällikön tai projektiasiantuntijan virkaa mielenkiintoiseksi kokemassaan projektissa. Hakemuksien liitteeksi laitettiin totuudenmukainen CV, sekä perustelut omasta soveltuvuudesta kyseiseen projektiin. Projektitoimiston ohjaavat opettajat, Johanna Arola, Taru Potinkara ja Anna-Maija Ojapelto kävivät hakemukset läpi ja muodostivat projektiryhmät.
Projekteissa ei liiku oikea raha, mutta opiskelijat budjetoivat, laskevat kannattavuutta ja muita projektiin liittyviä talousasioita kuten oikeissa projekteissa. Moniin projekteihin liittyy asiakaskyselyjä, mittausraportteja ja erilaista tilastotietoja. Projekteissa tehdään myös erilaisia hallintotehtäviä kuten viestintää, markkinointia, talousjohtamista, projektitoimiston kehittämistä sekä henkilöstöhallinnon tehtäviä. Kaiken kaikkiaan projektitoimistossa työskentely on pyritty järjestämään mahdollisimman paljon oikeaa työelämää muistuttavaksi, jotta opiskelijoiden valmiudet astua työelämään kehittyisivät jo opiskeluaikana.
Opiskelijat ovat kokeneet projektityöskentelyn mielekkääksi ja mielenkiintoiseksi. Kaikilla ryhmillä on vapaus toteuttaa projektejaan itse valitsemallaan tavalla ja itse määrittämällään aikataululla.