LVI-TU vaatii: Pyhäjoen ydinvoimala tehtävä suomalaisin voimin

LVI-Tekniset Urakoitsijat LVI-TU ry puheenjohtaja Henri Juva vaatii, että Pyhäjoelle rakennettava ydinvoimala on toteutettava suomalaisin voimin. Juvan mukaan suomalaisuutta puoltavat tekniset, moraaliset ja työehtoihin liittyvät kysymykset. Sama koskee Olkiluodon neljättä vaihetta.

Juva toteaa, että yhdistelmä äärimmäistä teknistä vaativuutta ja eksoottisia, suomalaiselle käytännölle vieraita sopimusehtoja karkottaa tarjoajat.

– Kuitenkin, kun Suomen kamaralle rakennetaan, kotimaista pitää olla muukin kuin hiekka isänmaan kamarasta, Juva sanoo.

– Voi olla, ettei Suomesta löydy päätoteuttajan roolin haluavaa yritystä. Myös ydinvoimalan tekniikka ja putkistot muodostavat suuren haasteen toteuttajille. Sen sijaan rakennusvaiheen aikainen ja sen jälkeinen kiinteistöjen talotekniikka on suomalaista osaamista omimmillaan, Juva täsmentää.

Henri Juva muistuttaa, että sopimusehdot ovat tilaajan ja tekijän yhteinen tärkeä työkalu.

– Suomalaisessa rakentamisessa, niin kuin kulttuurissamme yleensäkin, sopimukset tehdään lähtökohtaisesti siinä tarkoituksessa, että niissä pysytään. Jossain muualla ne ovat enintään alusta, jolta ne neuvotellaan uusiksi.

– Olkiluoto 3:n myöhästymistä ja siitä johtuvia riitoja on käsitelty näkyvästi. Tilaajan ja toimittajan välisien riitaisuuksien lisäksi työmaa on tullut tunnetuksi sovellettavien työehtojen noudattamiskiistoista, Henri Juva sanoo.

www.lvi-tu.fi

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki