LVI-Dahl osti Vesijohtoliike Siimesvaaran
Yrityskauppa vahvistaa LVI-Dahlin markkina-asemaa Lounais-Suomessa ja antaa lisämahdollisuuden kannattavaan kasvuun myös ensi vuonna. Siimesvaara työllistää Salossa 21 henkilöä ja yhtiön liikevaihto on runsaat 10 miljoonaa euroa. Kaupalla ei ole vaikutusta Siimesvaaran henkilöstöön. Toimitusjohtajana jatkaa Marko Siimesvaara kuluvan vuoden loppuun ja vuoden 2011 alusta hän toimii LVI-Dahlin tulosyksikön päällikkönä Salossa.
– Erityisen tyytyväinen olen myös siitä, että ostetun yrityksen yrityskulttuuri, asiakaslähtöisyys ja vahva alueellinen läsnäolo vastaavat hyvin LVI-Dahlin arvoja, toteaa Erkki Stenberg, LVI-Dahlin toimitusjohtaja.
LVI-Dahl työllistää Suomessa noin 350 henkeä. Yrityksen liikevaihto oli vuonna 2009 noin 244 miljoonaa euroa. LVI-Dahl kuuluu ranskalaiseen Saint-Gobain konserniin.