Ministeri Sanni Grahn-Laasonen: Lupaprosesseja pitää vauhdittaa
Suomen lämpöpumppuyhdistyksen 15-vuotisjuhlaseminaarissa puhunut ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasonen nosti toiveita lämpöpumppualaakin vaivaavan hitaan ja monimutkaisen lupabyrokratian korjaamiseksi. Ongelmaksi on muodostunut erityisesti päätöksenteon kirjavuus ja yhdenvertaisuus, joka nykyisellään ei toteudu.
”Olen käynnistänyt ympäristöministeriössä työn, joka tähtää tällaisten esteiden murtamiseen. Uskon, että voimme tehdä fiksumpaa lainsäädäntöä, fiksumpia, sujuvampia, joustavampia lupaprosesseja ja fiksumpia ohjeistuksia ilman, että ympäristönsuojelun taso kärsii. Päinvastoin! Tällä hetkellä meillä on lupaprosesseissa jumissa paljon uusiutuvaan energiaan ja ympäristöfiksuihin teknologioihin liittyviä pieniä ja suuria investointeja”, ministeri Sanni Grahn-Laasonen totesi puheessaan.
Suomen lämpöpumppuyhdistyksen toiminnanjohtaja Jussi Hirvonen näkee ministeri Grahn-Laasosen avauksen merkittävänä lämpöpumppuliiketoiminnan kehittämisen kannalta.
”Näiltä osin ministeri Grahn-Laasosen lanseeraamat normienpurkutalkoot osuvat asian ytimeen. Tämänhetkisten lupaprosessien hitaus, monimutkaisuus ja vaihtelevat käytännöt jarruttavat niin ympäristölle, työllisyydelle kuin taloudellekin myönteisen toiminnan kehittymistä”, Hirvonen toteaa.
Lämpöpumppuala rakentamisen ja saneerauksen voimakkaasta laskusta huolimatta on pysynyt kasvukäyrillä ja siten ottanut reilusti markkinaosuuksia lämmityksessä. Lämpöpumppuala ottaa jo nyt talojen ympäriltä energiaa 5 TWh/a eli noin yhden Loviisan ydinvoimalaitoksen yksikön verran.
Seminaarissa esitettiin Gaia Oy:n tutkimustuloksia, joiden mukaan vuonna 2030 Suomessa lämpöpumput keräävät 15 TWh/ a, niihin on investoitu tuohon mennessä markkinaehtoisesti 12 miljardia euroa ja ala työllistää keskimäärin 3000 henkilöä/vuosi.
”Uusista uusiutuvan energian muodoista lämpöpumput ovat olleet kaikkein menestyksellisin ja tulee olemaan jatkossakin ja vieläpä pienimmillä julkisilla tukimuodoilla”, totesi professori Raimo Lovio Aalto-yliopistosta.
”Mitä hullummaksi Putin muuttuu, sen parempi se on riippumattomuutta tuovalle lämpöpumppualalle”, totesi puolestaan Euroopan Lämpöpumppuyhdistyksen pääsihteeri Thomas Nowak samaisessa tilaisuudessa.