Lemminkäinen rakentaa maanalaisia tiloja eduskunnalle

Eduskunnan kansliatoimikunta päätti 24.5.2012 kokouksessaan maanalaisten tilojen sisävalmistustöiden käynnistämisestä. Työn rakennusurakoitsijaksi valittiin tarjouspyynnön perusteella Lemminkäinen. Urakan arvo on vajaat 28 miljoonaa euroa. Rakennustyöt on tarkoitus käynnistää kesäkuussa, ja niiden arvioidaan valmistuvan kesään 2014 mennessä.

Lemminkäinen on vuosina 2011 – 2012 purkanut tilojen vanhoja rakenteita ja louhinut lisätilaa peruskalliosta. Uusiin maanalaisiin tiloihin sijoitetaan mm. tavaran vastaanotto, välivarastointi ja jätteiden käsittely. Maanalaisiin tiloihin tulee myös isot arkistotilat, siivouskeskus sekä kiinteistönhoitoa tukevia tiloja.

Maanalaisten tilojen rakentaminen on osa eduskunnan peruskorjausta, joka pyritään kokonaisuudessaan saamaan valmiiksi vuoteen 2017 mennessä.

– Hanke on luontevaa jatkoa Lemminkäisen eduskuntatalon lähiympäristössä toteutetuille maanalaisille rakennushankkeille. Se vahvistaa Lemminkäisen mainetta maanalaisen rakentamisen osaajana ja toimii esimerkkinä siitä, miten kaupunkikeskustoja voidaan laajentaa maan alle, kertoo johtaja Jouko Viitala Lemminkäiseltä.

www.lemminkainen.fi

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki