Lämmön LEY aikoo uudistua

Lämmitysenergia Yhdistys LEY on valinnut Juha Huuskon uudeksi toimitusjohtajakseen.
– LEY on aito urakoitsijajärjestö. Meillä on ylivertainen osaaminen siitä, miten ja millä Suomi lämmittää ja miten lämmitysjärjestelmän kytkennät tehdään, Huusko sanoo.

Talotekniikan-, energian ja rakentamisen järjestökirjo on mittava. Juha Huusko kaipaa enemmän yhteistyötä alojen välille.

LEY:llä jatkaa vuonna 1956 perustetun Öljy- ja Kaasulämmitysteknillisen Yhdistyksen toimintaa.

– Perinteisiin emme voi juuttua, sillä maailma muuttuu ympärillämme. Lämmitys perustuu yhä enemmän energioiden rinnakkaiskäyttöön. Hybridilämmitys muuttaa LEY-jäsenistön liiketoimintaa ja tuo uusia osaamisvaatimuksia. Kuluttajat kaipaavat osaavaa apua.

LEY myöntää öljy-ja kaasulämmityspätevyydet, on mukana lämmityslaiteasentajatutkinnon lautakunnan tehtävissä ja tekee yhteistyötä TUKESin ja ministeriöiden kanssa.

– Energiakeskustelussa puhutaan lähinnä siitä, millä energia tuotetaan. Ei siitä, kuinka sen kulutusta alennettaisiin. Säästämisen pitäisi olla ensisijainen asia. Ei sen, millä tekniikalla lämpö tehdään.

www.lammitysenergia.fi

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki