Kotek -indeksi 1-9/2006: Kodintekniikassa kasvua 18 prosenttia

Kodintekniikan kokonaismyynti kasvoi tammi-syyskuussa 2006 18 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan jaksoon verrattuna. Toimialan kasvu on suurinta koko vähittäiskaupassa. Taulutelevisioiden osuus televisiokaupan arvosta on jo lähes 90 prosenttia.

Kuluttajien kiinnostus kodintekniikkaan on edelleen vahvassa kasvussa. KOTEKin tuoreimman tilaston mukaan laitteita ostettaessa arvostetaan yhä useammin korkeaa laatua ja monipuolisia ominaisuuksia. Kodintekniikan keskihinnat ovat nousseet kymmenen prosenttia viime vuoteen verrattuna.

Televisiokauppa siirtyy nopeasti perinteisistä litteisiin malleihin. Kaupan arvosta jo 88 prosenttia ja kappalemääräisestä myynnistä 60 prosenttia muodostuu taulutelevisioista. Digisovittimien kauppa on käynyt hyvin, niitä on myyty vuoden alusta lähtien 350 000 kappaletta ja puolen miljoonan kappaleen rajan uskotaan rikkoutuvan jouluun mennessä. Myös MP3-soittimien myynti on liki puolitoistakertaistunut.

Kotitietokoneiden, monitoimitulostimien ja 3G-puhelinten myynti on vahvassa kasvussa. Kuluttajat ovat löytäneet laitteiden uudet ominaisuudet: sähköpostin ja internetin käytön paikasta riippumatta sekä entistä helpomman ja parempilaatuisen tulostamisen. �?lypuhelimia on myyty 75 prosenttia enemmän kuin vastaavalla jaksolla viime vuonna.

Elämykselliset ja kotitöitä helpottavat kodinkoneet käyvät kaupaksi. Ruoanlaiton suosio on kasvattanut erillisuunien ja keraamisten- sekä induktiokeittotasojen myyntiä, ja lähes joka viides pesukoneen ostaja on hankkinut myös kuivausrummun.

Kodinkoneissa on paljon uusia ominaisuuksia, kuten pakastinten NoFrost -automaattisulatus, jääkaappien säilyvyyttä parantava nollatila ja pesukoneiden parantuneet ohjelmat.

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki