Kesko ja Hartela aloittavat Tesoman liikekeskuksen rakentamisen

Rakennustyöt käynnistyvät heti. Hankkeen ensimmäisen vaiheen kustannusarvio on noin 20 miljoonaa euroa ja kokonaislaajuus noin 16 400 neliötä. Liikkeet ja tilat avautuvat asiakkaille talvella 2017–2018.

Kesko käynnistää Tesomalle uuden liikekeskuksen rakennustyöt. Hartela Oy toimii hankkeessa projektinjohtourakoitsijana.

Tesoman liikekeskukseen tulee sekä julkisia että kaupallisia palveluita. Tampereen kaupunki sijoittaa liikekeskukseen tilat Tesoman hyvinvointikeskukselle, johon tulevat kirjasto, terveysasema, hammashoito, hyvinvointineuvola ja matalan kynnyksen palvelut.

K-supermarket Länsiportti siirtyy liikekeskuksen uusiin tiloihin. Nykyinen liikekiinteistö ja kauppa ovat kuitenkin auki koko rakennustyön ajan. Lisäksi liikekeskukseen tulee useita pienempiä liiketiloja, joihin sijoittuu ravintoloita ja kahviloita sekä muita lähipalvelutyyppisiä liikkeitä Tesoman tarpeisiin.

”Rakennustyömaalla tulee työskentelemään parhaimmillaan noin 120 ammattilaista. Koska projektin aikataulu ja rakennettavan tontin ahtaus asettavat haasteita, on meillä hankkeeseen kiinnitettynä erittäin kokenut projektinjohto”, kertoo Hartela Oy:n aluejohtaja Antti Marttila.

Tesomalla on jo toteutettu vanhan liikekeskuksen purkutöitä. Tesoman liikekeskuksen rakennustyöt alkavat näkyä Tesomalla heti kesäkuussa. Hartela tiedottaa paikallisesti mm. pysäköintijärjestelyiden ja kulkureittien osalta rakentamisen edistymisen aiheuttamista tilapäisistä muutoksista alueella.

 

Lue lisää

Katso kaikki