Jäähdytyksen merkitys kasvaa Helsingissä

Helsingin Energian tuoreessa Jäähdytysbarometrissa selvitettiin pääkaupunkiseudulla toimivien kiinteistöalan yritysten päättäjien käsityksiä kiinteistöjen jäähdytyksestä. Taloustutkimuksen nyt toisena vuonna peräkkäin toteuttama barometri osoittaa, että rakennusten jäähdytystarpeen kasvun uskotaan jatkuvan.

Sekä toimisto-, liike- että tuotantotilojen jäähdytystarpeiden katsotaan lisääntyneen kuluneen vuoden aikana. Myös asuinrakennuksiin jäähdytys on tulossa hitaasti, mutta varmasti: yli puolet vastaajista uskoo asuintilojen jäähdytystarpeiden kasvavan tulevan vuoden aikana.

Barometrissa verrattiin myös Helsingissä tarjolla olevaa kaukojäähdytystä vaihtoehtoisiin jäähdytysratkaisuihin. Kaukojäähdytystä pidetään hyvin kilpailukykyisenä palveluna, erityisesti ratkaisun luotettavuuden ja ympäristöystävällisyyden takia.

Kolme neljäsosaa barometrin vastaajista uskoo kaukojäähdytyksen myös vaikuttavan kiinteistöjen imagoon myönteisesti.

Rakennusten energiatehokkuudella on ylipäätään erittäin tärkeä merkitys kiinteistöalalla: lähes yhdeksän kymmenestä vastaajasta katsoo, että energiatehokkuus on tärkeä osatekijä kiinteistöjen markkinoinnissa.

Neljä kymmenestä barometrin vastaajasta aikoo myös investoida kaukojäähdytykseen seuraavan vuoden aikana. Kaukojäähdytystä suunnitellaan erityisesti toimisto- ja liiketiloihin.

– Energiatehokkaamman rakentamisen myötä uudisrakennusten lämmitystarve tulee lähivuosina vähenemään. Samaan aikaan kiinteistöjen jäähdyttämisen tarve näyttäisi kuitenkin kasvavan. Helsinkiin rakennetaan koko ajan lisää, ja uusien asuinalueiden lämmityksen ja jäähdytyksen hoitaminen tarkoittaa, että kaukolämpö- ja kaukojäähdytysverkostojen laajentamista jatketaan, sanoo Helsingin Energian Lämmitysmarkkinat -liiketoiminnan johtaja Marko Riipinen.

Tähän mennessä Helsingissä on ollut viitisentoista kaukojäähdytettyä asuinkerrostaloa toimistorakennuskortteleiden läheisyydessä. Esimerkiksi Kalasataman uudessa kaupunginosassa kaukojäähdytyksen mahdollisuus on tarjolla jo kaikille asuinrakennuksille. Alueen pääkaduille toteutetaan valmiiksi kaukolämmityksen lisäksi myös kaukojäähdytysverkosto.

Taloustutkimus toteutti jäähdytysbarometrin puhelinhaastatteluina toukokuun aikana ja haastatteluihin vastasi 70 päättäjää pääkaupunkiseudulla toimivista kiinteistöalan yrityksistä.

Lue lisää

Katso kaikki