Hewlett-Packard tavoittelee toimitalolleen Gold-tason LEED-sertifiointia
Hewlett-Packard Oy on hakenut LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) -sertifiointia Espoon Piispankalliossa sijaitsevalle toimitalolleen. HP:n tavoitteena on saada Gold-tason sertifiointi, joka on LEED-luokituksen toiseksi korkein taso.
– Toimitalon LEED-sertifiointi tukee yritys- ja ympäristövastuun kokonaisvaltaisia tavoitteitamme, sanoo toimitusjohtaja Mika Sarhimaa Suomen HP:lta.
LEED-sertifikaatin hakemisen edellytyksenä on kaikkien kiinteistöön liittyvien tukipalveluiden ympäristötehokkuus, ja palveluiden käsitteleminen kokonaisuutena. HP:n yhteistyökumppanina LEED-sertifointiprojektissa on ISS Palvelut Oy. ISS toimittaa HP:lle kaikki kiinteistöön liittyvät tekniset ja huoltopalvelut sekä ravintola- ja toimistopalvelut.
HP:n Piispankallion kiinteistö on valmistunut 1984 ja sitä on laajennettu vuonna 1990. Rakennustilavuus 70 000 m3 ja bruttoala 16 300 m2. Kiinteistöä on peruskorjattu vuosien mittaan.
– Parhaillaan on tekeillä keskusjäähdytyslaitteiston uusimistyö, joka valmistuu tammi-helmikuussa, kertoo kiinteistöstä vastaava HP Global Real Estate Country Manager Jani Winter.
– Jäähdytysremontin yhteydessä järjestelmä varustetaan vapaajäähdytystoiminteella, jolla rakennuksen jäähdytyksessä hyödynnetään ulkoilman viileyttä. Tällä on arvioitu olevan 260 MWh säästövaikutus vuodessa energiankulutukseen, Winter toteaa.