Haltonille uusi tehdas Malesiaan

Halton on avannut aiempaa suuremman tuotatolaitoksen Malesiaan. Yritys tavoittelee vahvaa kasvua kasvavilla markkinoilla; Aasialla on keskeinen rooli Haltonin strategiassa.

Uusi tuotantolaitos on kooltaan 5000 neliömetriä ja työllistää noin sata henkilöä. Tuotteiden tärkeimmät markkinat sijaitsevat Lähi-Idässä, Japanissa, Koreassa, Uudessa-Seelannissa ja Oseaniassa. Haltonin asiakkaisiin alueella kuuluvat muun muassa suuret hotelliketjut Singaporessa, Indonesiassa, Malesiassa, Dubaissa ja Filippiineillä sekä  Taj Mahal Intiassa.

– Tällä hetkellä Haltonilla on Aasiassa kahdeksan toimipistettä, joihin kuuluvat tuotantolaitokset Malesiassa ja Kiinassa. Meillä on myös lisenssivalmistajia Australiassa ja Uudessa-Seelannissa, ja aiemmin tänä vuonna avasimme myyntipisteet Filippiineillä ja Indonesiassa. Laajentuminen kasvavilla markkinoilla antaa yrityksellemme tilaisuuden olla lähempänä asiakkaitamme ja luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia. Uskomme Aasian jatkavan kasvuaan markkina-alueena vuosikymmeniä tästä eteenpäin, sanoo Halton Groupin Aasian johtaja Olli Sipilä.

– Uusi tehdas kasvattaa tuotantokapasiteettiamme ja tuotevalikoimaamme. Korkealaatuisten sisäympäristöratkaisujen kysyntä kasvaa kaikkialla Aasiassa. Myös Haltonin uusi tutkimuskeskus, joka avattiin Malesiassa maaliskuussa 2013, sijaitsee samoissa tiloissa, Halton Groupin hallituksen puheenjohtaja Mika Halttunen sanoo.

www.halton.com

 

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki