Fläkt Woods myy Global Infrastructure & Industry -liiketoimintansa

Fläkt Woods myy Global Infrastructure & Industry (GII) -liiketoimintansa Howdenille, joka on USA:ssa pörssilistatun Colfaxin tytäryhtiö.  GII:n osuus Fläkt Woodsin liikevaihdosta on lähes 30 prosenttia, ja sen myyntihinta on 193 miljoonaa euroa.

Myytävää GII-liiketoimintaa ovat Energia, Sementti, Teräs, Teolliset prosessit sekä Pohjois-Amerikan alueella Tunnelit & Metrot. Kauppaan ei sisälly Tunnelit & Metrot -liiketoiminta Yhdysvaltojen ja Kanadan ulkopuolella, vaan se säilyy Fläkt Woodsissa.

Tästä lähtien Fläkt Woods keskittyy rakennuksiin ja erikoismarkkinoihin kuten Marine, Öljy & Kaasu, Tunnelit & Metrot ja LVI-teollisuus. Konsernin liikevaihto on 450 miljoonan euron luokkaa, ja työntekijöitä on 2500 henkeä. Myynnistä tulee 75 prosenttia Euroopasta ja 25 prosenttia Aasiasta ja Yhdysvalloista.

Konsernin tuotteiden ja järjestelmien kehitystä ohjaa e3-konsepti: environment, economy, expertise. Tunnetut brändit pysyvät ennallaan: Fläkt Woods, Fläkt, Iloxair, Woods sekä Semco Yhdysvalloissa ja Caryaire Intiassa. Tuotemerkkejä ovat Veloduct, Econovent ja Activent.

Suomessa myydyn GII-liiketoiminnan piiriin kuuluu Espoossa teollisuuspuhaltimia valmistava Solyvent Fläkt Oy, joka erotettiin omaksi yhtiökseen vuoden 2013 alussa. Solyvent Fläkt Oy:n toiminta siirtyy Howdenille, ja Fläkt Woods Oy jatkaa toimintaansa osana Fläkt Woods Groupin Air Comfort & Fire Safety -liiketoimintaa.

Fläkt Woods Groupin omistavat Equistone Partners Europe, Sagard ja yhtymän johto.

http://flaktwoods.com/newsarchive1/flakt-woods-has-sold-its-global-infrastructure-/

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki