FK:n Risto Karhunen: Sammutusjärjestelmä takaa sahan työpaikat

Useat vakuutusyhtiöt ovat vaatineet sahoille asennettavaksi sprinklereitä. Puualan edustajat kokevat vakuutusyhtiöiden toiminnan uhkaavan puualan työpaikkoja, mutta asia on päinvastoin, kirjoittaa EK:n johtaja Karhunen kolumnissaan.

”Puuteollisuusyrittäjät, Puuliitto ja Ammattiliitto Pro ovat hermostuneet vaatimuksista ja vaativat, etteivät vakuutusyhtiöt voisi asettaa yritysten palovakuutuksille kovempia ehtoja kuin mitä paloviranomaiset ovat turvallisen tuotannon kannalta määritelleet. Heidän mukaansa sammutuslaitteistojen asentaminen on kallista, ja vie pohjaa kannattavalta liiketoiminnalta”, Karhunen kirjoittaa.

”He kuitenkin haukkuvat väärää puuta, sillä asiahan on juuri päinvastoin: omatoimisella varautumisella, viranomaismääräyksien ja vakuutusehtojen noudattamisella turvataan tuotantolaitosten olemassaolo, toiminnan jatkuvuus ja siinä samalla työpaikat! Jos tuotantolaitos palaa maan tasalle, ei liiketoiminnan jatkuminen samalla tuotantopaikalla ole lainkaan taattua.”

Karhunen muistuttaa, että viranomaismääräykset määrittävät turvallisuuden minimitason. Vakuutusehdoissa ja suojeluohjeissa on mahdollista vaatia tiukempia turvatoimia, jotta vakuutus voidaan myöntää.

Koko kolumni löytyy osoitteesta:

http://www.fkl.fi/ajankohtaista/tiedotteet/Sivut/Sammutusjarjestelma_takaa_sahan_tyopaikat.aspx

 

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki