Elokuussa 4933 työtöntä talonrakentajaa
Rakennusliiton mukaan rakentajien työttömyys oli elokuussa prosenttiyksikön verran korkeampaa kuin edellisvuonna, jolloin ansiosidonnaista sai 10,9 prosenttia kassan jäsenistä. Alueittain tarkasteltuna työttömyys oli viimevuotista alempaa ainoastaan Keski-Suomessa (13,1%).
Alle 10 prosentin työttömyyslukuihin päästiin ainoastaan Uudellamaalla (8,1%) ja Pohjanmaalla (9,7%). Työttömyys koetteli elokuussa tasaisesti kaikkia muita ammattialoja paitsi asfalttialaa. Määrällisesti työttömiä oli eniten talonrakennusalalla (4933).
Putki- ja putkieristysalan työntekijöitä oli elokuussa työttömänä 499 henkeä, mikä on 7,6 prosenttia alan kaikista kassan jäsenistä. Vedeneristysalan ammattilaisia oli elokuussa työttömänä 39 (5,5%).
Rakennusliiton mukaan elokuun luvut ennakoivat rakentajille ensi talvena 25 prosentin työttömyyttä.