Design-Talolle merkittäviä aluerakentamissopimuksia
Johtava muuttovalmiiden omakotitalojen valmistaja Pohjolan Design-Talo rakentaa kaikkiaan 83 pientaloa viiteen eri kaupunkiin. Yhtiö on viime vuosina vahvistanut asemaansa rakennusliikkeiden kumppanina pientaloalueiden rakentamisessa.
Parhaillaan tuotannossa olevien 83 aluerakentamiskohteen arvo on noin 10 miljoonaa euroa. Vuodesta 2013 alkaen Design-Talo on toteuttanut lähes 250 aluerakentamisen pientaloasuntoa.
Design-Talo tekee yhteistyötä meneillään olevissa kohteissa NCC:n, Pohjola Rakennus Oy Uusimaan, JM Suomi Oy:n, EKE-Rakennuksen ja Leike Oy:n kanssa. Lisäksi yhtiö rakentaa pääurakoitsijana Nallikari Seaside Oy:n tilauksesta Ouluun Nallikarin alueelle 24 uutta kaksihuoneista paritaloasuntoa, jotka valmistuvat juhannuksena 2016.
Design-Talon ja NCC:n yhteistyössä Vantaan Pakkalaan rakentama kymmenen paritalon alue valmistuu jouluksi 2015. Kyseessä ovat alueen ensimmäiset paritalot. Talot ovat 84,5–95,5 m2:n kokoisia.
”NCC hakee vahvaa kumppanuutta ennen muuta pientalojen kokonaistoimituksiin suunnittelupöydältä muuttovalmiiseen rakennukseen asti. Design-Talolla on vahva kokemus kaupunkipientalojen suunnittelusta ja valmistuksesta. Sen pientalovalmistuksen prosessiosaaminen ja hyvä, tasainen laatu sekä aikataulujen hallinta antavat meille turvallisuutta ja mahdollisuuden suunnata omia voimavarojamme liiketoimintamme muille painopistealueille”, sanoo yksikön johtaja Jyri Raunio NCC:ltä.
Pohjola Rakennus Oy Uusimaa ja Design-Talo käynnistävät marraskuussa Järvenpään Lepolassa viidentoista asunnon pientaloalueen rakentamisen. Talot on suunniteltu arkkitehtitoimisto Avarcin ja Design-Talon yhteistyönä. Alue helpottaa Järvenpäässä vallitsevaa yksitasoisten pientalojen vajetta. Asuntojen koot vaihtelevat 65 neliön kaksioista 105 neliömetrin perheasuntoihin. Talot valmistuvat elokuussa 2016.
Leike Oy ja Design-Talo toteuttavat Tampereen ja Lempäälän yhteiseen kaupunginosaan Vuorekseen 22 paritaloa. Talot valmistuvat kaupungin vuokratonteille vuosien 2017 ja 2018 aikana. Espoon Lintuvaaraan valmistuu vuodenvaihteessa Design Talon JM Suomi Oy:lle toimittamat 26 pienkerrostaloasuntoa.
”Vastaamme muuttuvan rakentamisen haasteeseen ja tuomme yksilöllisten muuttovalmiiden omakotitalojen suunnittelussa ja tuotannossa hiotun osaamisemme rakentajien käyttöön kaupunkimaisten pientaloalueiden rakentamiseen. Konseptimme on otettu hyvin vastaan ja toteutuksessa lupaukset on lunastettu, sillä jokainen Design-Talon rakennusliikeyhteistyön kohde on johtanut jatkohankkeeseen ja -neuvotteluihin”, sanoo hankekehitysjohtaja Joran Hasenson Pohjolan Design-Talosta.