City Hall voitti Helsinki-Vantaan suunnittelukilpailun
Ramboll on mukana Helsinki-Vantaan lentoaseman laajennuksen suunnittelukilpailun voittoehdotuksessa.

Finavian järjestämän suunnittelukilpailun Helsinki-Vantaan lentoaseman terminaali 2:n laajennus- ja muutostöistä on voittanut City Hall -ehdotus. Voittoehdotuksen tekivät arkkitehtitoimistot ALA ja HKP ja Ramboll Finland Oy.
Suunnittelukilpailun tehtävänä oli laatia ehdotus koko lentoasema-alueen aluesuunnitelmasta, nykyisen terminaalirakennuksen laajentamisesta sekä mahdollisen tulevan matkakeskuksen sijoittamisesta osaksi kokonaisuutta.
”Terminaali 2 -laajennushanke on erittäin mielenkiintoinen ja vaativa sekä arkkitehtonisesti että liikenne-, rakenne- ja talotekniikkasuunnittelun kannalta. Pystyimme tarjoamaan arkkitehdeille tukea muun muassa vaativan kattorakenteen suunnitteluun. Toimme ehdotukseen mukaan vahvan logistisen ja liikenneosaamisemme”, toteaa Juha Valtari, Rambollin Kiinteistöt ja rakentaminen -toimialan johtaja.
Asema on merkittävä liikenteen solmukohta, joka vaatii huippuosaamista ja -näkemystä sekä vahvaa kokemusta Helsinki-Vantaan lentoaseman aikaisemmista vaiheista. Ramboll osallistui työryhmän City Hall -ehdotukseen konsultoimalla liikenneratkaisujen periaatteita sekä rakenteiden, talotekniikan, toiminnallisuuden ja muuntojoustavuuden toteutumista.
Suunnittelukilpailun voittaneen ehdotuksen työryhmä:
- Kilpailuehdotuksen tekijät: Juho Grönholm, Antti Nousjoki ja Samuli Woolston (Arkkitehtitoimisto ALA) sekä Pekka Leskelä ja Mikko Suvisto (Arkkitehtitoimisto HKP)
- Muu työryhmä: David Gallo, Petri Herrala, Lotta Kindberg, Rachel Murray ja Pauliina Rossi (Arkkitehtitoimisto ALA)
- Erikoissuunnittelijat: Jukka Sirén, Pekka Kuorikoski, Pekka Ahola, Juha Åberg, Rauno Laatikainen ja Juho Suolahti (Ramboll Finland Oy)
- Visualisoinnit: Petra Grísová, Vratislav Zíka ja Jakub Frolík (VIZarch)