Caverionilta talotekniikka vilnalaiseen toimistokiinteistöön
Caverion ja K29-yhtiö ovat allekirjoittaneet neljän miljoonan euron arvoisen sopimuksen kiinteistötekniikan suunnittelusta ja asennuksesta Vilnaan rakennettavaan toimistorakennukseen.
Sopimus kattaa lämmityksen, ilmanvaihdon, ilmastoinnin, putkistojen, palontorjunnan ja rakennusautomaation suunnittelun ja toteutuksen.
Liiketoimintakeskus K29 nousee Vilnaan Nerisjoen rannalle. Laajan puistoalueen ympäröimään rakennukseen tulee 14 250 neliömetriä vuokrattavaa toimistotilaa. Rakennuksen ympärille sekä kahteen maanalaiseen kerrokseen on suunniteltu paikoitustiloja 560 autolle. Kohteen työt on aloitettu, ja asennustöiden suunnitellaan alkavan työmaalla keväällä 2014. Toimistorakennus valmistuu suunnitelmien mukaan joulukuussa 2014.
Hankkeen toteuttava yhtiö K29 on kiinteistöihin ja yksityisomaisuuden sijoituksiin keskittyneen Lords LB Asset Managementin omistama sijoitusyhtiö, jota valvoo Liettuan Pankki.