Are ja Skanska sopimukseen Halisten varavesilaitoksen talotekniikkaurakoista

Are ja Skanska käynnistävät yhteistyön Turussa.

Kuva: Are oy

Skanska rakentaa Halisiin uuden varavesilaitoksen Turun Seudun Vesi Oy:lle ja Are toteuttaa kohteen lämpö-, vesi-, ilma- sähkö- ja instrumentointityöt. Sopimus on arvoltaan noin seitsemän miljoonaa euroa.

Halisten varavesilaitoksen valmistuminen on arviolta syksyllä 2028. Aren osalta työt ovat käynnistyneet ja ne kestävät keväälle 2028 asti.

– Yhteistyömme Skanskan kanssa on lähtenyt työmaalla käyntiin. Pääosa talotekniikasta rakennetaan vuonna 2027, mutta rakennuksen pohjaviemäreitä asennetaan jo tässä loppuvuoden aikana. Olemme erittäin iloisia osuudestamme tähän merkitykselliseen hankkeeseen. Tuottamallamme talotekniikan kokonaispaketilla pystymme tarjoamaan varavesilaitokselle pitkän elinkaaren, kertoo Aren yksikönjohtaja Vesa-Matti Sahonen.

Aurajoen rannalle nouseva moderni varavesilaitos tulee täydentämään vedentuotanto- ja jakeluverkostoa, ja valmistuessaan se korvaa nykyisen Halisten varavesilaitoksen. Varavesilaitoksella on tärkeä rooli turvata ja täydentää alueellisen talousveden hankintaa, tuotantoa ja ylläpitää verkostopainetta.

– Rakennushanke on vaativa, ja talotekniikkakumppanimme ammattitaito ja luotettavuus ensisijaisen tärkeää. Luotamme Aren osaamiseen ja siihen, että yhdessä saavutamme hankkeelle asetetut tavoitteet, Skanskan vesihuoltorakentamisesta vastaava johtaja Markku Ihamäki sanoo.

Lue lisää

Katso kaikki