Alfa Lavalilta lämmönvaihtimia jalostamoille
Alfa Laval on saanut Venäjältä noin 6,5 miljoonan euron lämmönvaihdintilauksen. Kierukkalämmönvaihtimet toimitetaan ensi vuonna. Vaihtimet tulevat jalostusprosessin siihen vaiheeseen, jossa raakaöljyn viskositeettia vähennetään kevyempien öljytuotteiden aikaansaamiseksi.
– Meillä on vahva asema Venäjän jalostamomarkkinoilla: 30 jalostamosta 28 on Alfa Lavalin asiakkaita, sanoo Alfa Laval Groupin toimitusjohtaja ja hallituksen puheenjohtaja Lars Renström.
Venäjä on maailman toiseksi suurin öljyntuottaja. Useimmat sen jalostamoista ovat peräisin neuvostoajalta, ja siksi niiden uudistaminen on nyt ajankohtaista.
Alfa Laval on lisäksi solminut aiesopimuksen, jonka mukaan yritys on seuraavan viiden vuoden aikana ensisijainen levy- ja kierukkalämmönsiirtimien toimittaja norjalaisen StatoilHydron offshore-tuotantolaitoksille.
– Tämä heijastaa vahvaa asemaamme öljy- ja kaasuteollisuuden energiatehokkaiden ratkaisujen toimittajana, sanoo Renström.
Alfa Lavalin yhteistyö StatoilHydron kanssa on kestänyt jo kymmenen vuotta. Yhteistyössä juuri lämmönvaihtimilla on merkittävin osuus.