A-Insinöörit osti Porin Juvan

A-Insinöörit -konserni on ostanut rakennesuunnitteluun ja rakennuttamiseen erikoistuneen Porin Juva Oy:n. Porin Juvalla on vahva asema Satakunnassa muun muassa liike- ja toimistorakennusten suunnittelussa sekä vaativien teollisuushankkeiden asiantuntijatehtävissä.
Yrityskaupalla A-Insinöörit laajentaa palvelutarjontansa kattamaan myös Satakunnan.
– Yrityskauppa on osa A-Insinöörien kasvustrategiaa, haluamme olla asiakkaallemme läsnä valtakunnallisesti, toteaa A-Insinöörien toimitusjohtaja Petri Laurikka.

Porin Juva on aloittanut toimintansa 1974, ja sen juuret ovat entisessä Juva-konsernissa, samoin kuin kolme vuotta aiemmin A-Insinööreihin liittyneellä Turun Juvalla. Porin Juvan liikevaihto on noin 800 000 euroa ja sen palveluksessa on tällä hetkellä kymmenen asiantuntijaa.

– Yrityskaupalla vahvistamme Porin Juvan jo ennestään hyvää osaamista muun muassa tietomallipohjaisessa suunnittelussa sekä eurokoodien käyttöönotossa. Kauppa mahdollistaa myös rakennuttajapalvelujen edelleen kehittämisen ja laajentamisen, kertoo Porin Juva Oy:n toimitusjohtajana jatkava Pauli Hällfors.

A-Insinöörit on kotimainen ja kansainvälisesti toimiva rakennuttamisen ja suunnittelun yritys, joka työllistää 400 henkeä. Yrityksen toimialaa ovat infra-, korjaus- ja talonrakentaminen. Sillä on uuden Porin-yksikön lisäksi toimipaikat Tampereella, Espoossa, Turussa ja Pietarissa.

www.a-insinoorit.fi

Mainos

Lue lisää

Katso kaikki