350-vuotias Saint-Gobain jaksaa innovoida

Asuminen kaupungistuu myös harvaan asutussa Suomessa. On tärkeää, että rakennus pitää saasteet, melun sekä kylmän ja kuuman ulkopuolellaan.

Ranskan aurinkokuningas Ludvig XIV myönsi vuonna 1665 perustetulle Saint-Gobainille patentin valmistaa yksinoikeudella peililaseja. Tänä päivänä yritys toimii 64 maassa työllistäen 195.000 ihmistä.

Saint-Gobain kuuluu maailman sadan suurimman teollisuusyrityksen yrityksen joukkoon. Se tunnetaan innovaatioistaan, kuten itsestään puhdistuvista tai aurinkoenergiaa tuottavista ikkunoista.

Euroopan markkinat ovat perinteinen tukijalka yritykselle, mutta Pohjoismaiden ja Baltian johtaja Thierry Lambert kertoo, että suurin markkina tällä hetkellä ovat kehittyvät maat ja Aasia.

Lambertin mukaan ihmisten käsitys asumisesta on muuttunut paljon ajan saatossa. Enää ei riitä, että pään päällä on katto.

”Koti on nykyään paikka, jossa halutaan olla mukavasti. Kotona pitää voida tehdä mitä haluaa. Voin itse pitää juhlat häiritsemättä naapureita ja on kiva jos naapurilla on juhlat, kun se ei häiritse minua”, Lambert kertoo.

Asumisen mukavuus on Lambertin mukaan useimmiten tärkeintä ihmiselle, joka on hankkimassa uutta asuntoa. Energiatehokkuus ei useinkaan ole tavallisen ihmisen toivelistalla ensimmäisenä.

”Uskomme, että innovaatioillamme voimme saavuttaa molemmat: mukavuuden sekä energiatehokkuuden.”

Elinkaariajattelu ja digitaalisten ulottuvuuksien käyttöönotto ovat Lambertin mukaan vielä kohtalaisen uusia tulokkaita rakennusalalla. Hänen mielestään alan täytyy muuttua ja kaikkien pelureiden on osallistuttava muutokseen.

Suomessa Saint-Gobainin tuotemerkkejä ovat akustiikkakattojen Ecophon, kipsipohjaisen kevytrakentamisen ratkaisujen Gyproc, eristämisen ratkaisujen Isover, taloteknisten ja kunnallisten putkistojärjestelmien Pipe Systems ja PAM sekä kivirakentamisen Weber.

”Kansainvälistyminen on rakennustuoteteollisuudessa muiden teollisuudenalojen tavoin luontaista kehitystä, sillä vain maailmanlaajuisella yhteistyöllä voidaan kehittää maailman kärkeä edustavia ratkaisuja. On aivan eri asia valmistaa pelkkiä tuotteita kuin kehittää kokonaisia järjestelmiä ja tuoteperheitä, joissa kaikkien tuotteiden yhteensopivuus on huolellisesti testattu”, Isoverin liiketoimintajohtaja Gunnar Forsman sanoo.

Saint-Gobain Rakennustuotteiden yhteisestä synergiakehityksestä vastaava Gyprocin liiketoimintajohtaja Juha Ryyppö ei usko, että tänäkään vuonna rakennusalan hankalaan taloustilanteeseen olisi tulossa parannusta. Suomessa on viime vuosina valmistunut noin 25.000 asuntoa vuosittain. Rakentaminen keskittyy pääkaupunkiseudulle. Muualla onkin sitten hyvin hiljaista.

”Pohja on nyt löydetty. Tästä kasvu lähtee ylös, mutta äärettömän hitaasti”, Ryyppö uskoo.

Kuvassa Saint-Gobainin Pohjoismaiden ja Baltian johtaja Thierry Lambert.

Lue lisää

Katso kaikki