Sähkökumppanit Group kokosi yhteen kolme sähköalan yritystä

Yritysostojen myötä konserni työllistää noin 40 sähköalan ammattilaista, ja sen yhteenlaskettu liikevaihto on yli kuusi miljoonaa euroa.

Kuva: Shutterstock

Sähkökumppanit Group on ostanut Kumpulan Sähkön, Sähköasennus Raitakarin ja Espoon Sähkötyön osakekannat. Yritys rakentaa valtakunnallista sähköurakoinnin ja -huollon konsernia paikallisista alan yrityksistä. Konserniin liittyneet yhtiöt jatkavat toimintaansa omilla nimillään, ja yrittäjät jatkavat yhtiöidensä toimitusjohtajina.

Sähkökumppanit Groupin toimitusjohtajaksi on nimitetty Niklas Härus. Hän on aiemmin vastannut Mehiläisen johtoryhmässä yhtiön hoivaliiketoiminnan kasvattamisesta valtakunnalliseksi yli 300 miljoonan euron liiketoiminnaksi.

Arjo Laukia. Kuva: Sähkökumppanit Group

Konsernin talousjohtajana aloittaa Arjo Laukia, jolla on taustaa pääomasijoittamisesta sekä palveluliiketoimintojen kasvattamisesta ja yritysjärjestelyistä.

– Sähkökumppanit Group muodostaa yrittäjävetoisten sähköalan yhtiöiden verkoston, jota yhdistävät paikallisuus, luotettavuus ja vahva kumppanuus asiakkaiden kanssa. Haluamme rakentaa konsernin, jossa paikalliset yrittäjät voivat kasvaa yhdessä säilyttäen oman toimintatapansa ja läheisen asiakassuhteensa, Härus sanoo.

Sähkökumppanit Group kertoo tavanneensa viimeisen puolen vuoden aikana kymmeniä sähköalan yrittäjiä eri puolilta Suomea. Yhtiön tavoitteena on jatkaa yritysostoja ja rakentaa yksi Suomen johtavista sähköurakoinnin ja -huollon konserneista.

Häruksen mukaan konsernin tarkoituksena on tarjota paikallisille yhtiöille muun muassa yhteisiä resursseja ja tukea kasvuun.

– Yrittäjien suurin kasvun pullonkaula ei useinkaan ole osaamisen puute vaan ajan ja resurssien rajallisuus. Tuomme yhtiöille osaamista, tukea ja yhteisiä resursseja, joiden avulla ne voivat keskittyä asiakkaiden palvelemiseen ja liiketoiminnan kasvattamiseen, Härus sanoo.

Niklas Härus. Kuva: Sähkökumppanit Group

Lue lisää

Katso kaikki