Sähköistysalalle työsulku

Sähkötekniset työnantajat STTA on julistanut sähköistysalalle määräaikaisen työsulun. Työsulku alkaa 18. joulukuuta 2014 kello 6.00, ellei asiassa päästä ratkaisuun sitä ennen. Työsulku kestää 14. tammikuuta 2015 kello 6.00 saakka.
Työsulku koskee kaikkia STTA:n jäsenyritysten palveluksessa olevia noin 5000 sähkö- ja teleasentajaa.
”Työsulkuun päädyttiin, koska työntekijäpuolen vaatimuksena on, että urakkatyössä työryhmän kokoonpanoon työn aikana tehtävät muutokset voidaan tehdä vain työryhmän työntekijäedustajan tai Sähköalan ammattiliiton suostumuksella”, sanoo STTA:n toimitusjohtaja Esa Larsén.
STTA:n näkemyksen mukaan tuotannon järjestäminen kuuluu yrityksille, ei alan työmarkkinaosapuolille. Työnantajat pitävät kohtuullisena vaatimustaan, että työnantajalla on mahdollisuus muuttaa tarvittaessa myös eri työkohteissa urakkatyössä olevien työryhmien henkilömäärää siten, että sähköistystyöt etenevät ja ne voidaan luovuttaa tilaajille aikataulun mukaisesti.
”Viivästykset työmaiden aikatauluissa voivat aiheuttaa työnantajalle suurta taloudellista vahinkoa.”
Ajoitus oli yllätys
Vaikka Sähköliitto osasi odottaa työsulkuilmoitusta, sen ajoitus oli yllätys.
”Valtakunnansovittelijan pöydässä sovittiin, että neuvotteluja jatketaan vielä keskiviikkoiltana ja torstaina STTA:n toimistossa Espoossa ja että valtakunnansovittelijan pakeille palataan perjantaiaamuna”, Sähköliiton puheenjohtaja Martti Alakoski kertoo. Alakoski lisää, että STTA antoi ilmoituksen työsulusta ennen illan neuvotteluiden aloittamista, mikä luonnollisesti johti Sähköliiton neuvottelijoiden poistumiseen.
”Tuntuu erikoiselta, että Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n jäseneksi maaliskuussa 2014 liittynyt STTA ryhtyy työtaistelutoimiin työehtosopimuksen heikentämiseksi”, Sähköliiton neuvottelupäällikkö Tero Heiniluoma toteaa.
Sähköliiton sopimusvastaava Jari Ollila toteaa, että STTA:n ilmeisenä pyrkimyksenä on välttyä joulunajan arkipyhäkorvausten maksamiselta. Ollila pitää STTA:n ilmeistä säästömotiivia tuomittavana ja vakuuttaa, että STTA:n päätös ei tule sille itsellekään tai sen jäsenille halvaksi.
Sähköliiton liittosihteeri Hannu Luukkonen moittii työnantajan neuvottelutaktiikkaa halpamaiseksi.
”Ihmettelen, miksi meidän piti kokoontua vapaaehtoiseen sovittelutilaisuuteen aamupäivällä, kun työnantaja kuitenkin koko ajan tiesi antavansa työtaisteluilmoituksen ennen päivän päättymistä”, Luukkonen hämmästelee.
Hän toteaa valtakunnansovittelijalla tapahtuneen osapuolten lähentymistä ainakin siinä määrin, että STTA:n antamaa ilmoitusta ei osattu odottaa samana päivänä.
Työehtosopimusneuvottelut halutaan päätökseen
Larsén korostaa, että työnantajat eivät ole hakemassa oikeutta urakkatyötä koskevien työmaasopimusten yksipuoliseen purkamiseen, muuttamiseen tai järjestelyihin, joilla työmaasopimuksessa sovittu työ jäisi yrityksen omilta työntekijöiltä tosiasiassa tekemättä.
”Päätös työsulusta on järjestön ainoa keino saada työehtosopimusneuvottelut päätökseen”, Larsén sanoo.
Työehtosopimuksen voimassaoloaika päättyi 30. syyskuuta 2014. Sähköalojen ammattiliitto keskeytti neuvottelut uudesta työehtosopimuksesta 30. lokakuuta ja julisti alalle 5. marraskuuta ylityökiellon, joka on edelleen voimassa. Osapuolet ovat valtakunnansovittelijan johdolla alkaneet etsiä ratkaisua urakkatyöryhmän resurssimuutoksiin sekä työntekijäpuolen muihin vaatimuksiin, jotka koskevat yritysten työvoimahallintoa ja työntekijöiden palkkausta.
Larsén toivoo, että erimielisyydet uuden sopimuksen sisällöstä saadaan ratkaistuiksi valtakunnansovittelijan avustuksella ennen työsulun alkamista.
Työnantajaliiton työsulkupäätöksestä huolimatta on jokaisen yksittäisen työnantajan harkittavissa, haluaako se noudattaa päätöstä vai tarjota asentajilleen työtä. Luottamusmiesten, tai jos yrityksessä ei ole luottamusmiestä, yksittäisten työntekijöiden, on syytä varmistaa työnantajaltaan, aikooko se panna asentajat työsulkuun.
Vallankäyttöä vai edunvalvontaa
Larsénin mukaan Sähköalojen ammattiliitto on vakuuttanut toistuvasti neuvottelujen aikana, ettei tuotannon järjestäminen ole käytännössä ongelma. STTA on tehnyt ammattiliitolle useita esityksiä työehtosopimuksen asiaa koskeviksi teksteiksi tai vaihtoehtoisesti tulkinnaksi taikka menettelytapaohjeeksi.
”Työntekijäpuolella ymmärretään työnantajien intressi, mutta ollaan haluttomia sopimaan asiasta.”
Larsén uskoo, että alan työmarkkinaosapuolet voisivat halutessaan luoda alan yrityksille toimintaedellytyksiä ja kotimaisille työntekijöille työtä sen sijaan, että ne käyttävät aikansa kiistelyyn siitä, miten ja millaisin edellytyksin yritykset voivat järjestää tuotantoaan jokapäiväisessä toiminnassaan.
”Työsulku ei ole suunnattu STTA:n jäsenyritysten työntekijöitä vastaan”, Larsén korostaa.
Työsulku ei koske järjestäytymättömiä yrityksiä eikä Palvelualojen työnantajat PALTA ry:n jäsenyrityksiä. Jos työsulku-uhka toteutetaan, Sähköliiton hallitus tekee päätöksen työtaisteluavustuksen maksamisesta. Työtaisteluavustuksen saaminen edellyttää Sähköliiton jäsenyyttä.
Sähköistysalan työehtosopimusneuvottelut tiivistettynä:8.9.2014 Neuvottelut käynnistyivät.
30.10.2014 Sähköalojen ammattiliitto keskeytti neuvottelut.
3.11.2014 Sähkötekniset työnantajat STTA esitti Sähköalojen ammattiliitolle neuvottelujen käynnistämistä uudelleen.
4.11.2014 Sähköalojen ammattiliitto kieltäytyi uusista neuvotteluista.
5.11.2014 Sähköalojen ammattiliiton hallitus päätti ylityökiellosta.
14.11.2014 Sähköalojen ammattiliitto hylkäsi STTA:n urakkatyöryhmän resurssimuutoksia koskevan neuvottelunavauksen.
26.11.–27.11.2014 Osapuolet etsivät neuvotteluratkaisua.
27.11.2014 Noin 2 500 henkilötyötuntia vaatineet neuvottelut keskeytyivät uudelleen. Neuvottelutilanne on alkutekijöissään.
3.12.2014 Osapuolet alkoivat etsiä ratkaisua sopimuskiistaan valtakunnansovittelijan johdolla.
3.12.2014 Sähkötekniset työnantajat STTA julisti alalle 18.12.2014 alkavaksi ilmoitetun määräaikaisen työsulun neuvottelujen saattamiseksi päätökseen.Sähkötekniset työnantajat STTA antoi illansuussa keskiviikkona 3.12.2014 ennakkoilmoituksen työsulusta.