Oras ostaa saksalaisen Hansan

Hanavalmistaja Oras Oy ostaa saksalaisen Hansa Metallwerke AG:n, joka on hana-alan johtavia yrityksiä saksankielisessä Euroopassa.  Hansan osto kaksinkertaistaa Oraksen liikevaihdon; uuden Oras Groupin liikevaihto nousee 260 miljoonaan euroon ja työntekijämäärä 1400:aan.

Sijoitusyhtiö IK on omistanut yli satavuotiaan Hansan lähes kolme vuotta. Tänä aikana Hansaa on kohennettu keskittymällä yrityksen ydinosaamisiin, uudistamalla tuotevalikoimaa sekä optimoimalla tuotanto- ja materiaalikustannuksia.
Oras Groupin konsernijohtaja Pekka Kuusniemi pitää yrityskauppaa erittäin tärkeänä läpimurtona Saksan ja Manner-Euroopan suurille markkinoille.
– Oraksen vahva kotimarkkina on Pohjoismaat, ja olemme hakeneet nopeaa ja tehokasta laajentumismahdollisuutta Manner-Eurooppaan. Saksan markkina on kymmenen kertaa Suomea suurempi ja lähes viidesosa koko Euroopan markkinoista. Yritysosto kaksinkertaistaa konsernin koon ja markkina-asemamme vahvistuvat olennaisesti. Meillä on hyvät edellytykset myynnin kasvattamiseen. Hansalla on Manner-Euroopassa hyvin vahva asema, kiitetty laatu ja arvostettu brändi. Maantieteellisesti Hansa täydentää Orasta erinomaisesti. Näen tässä ratkaisussa Oras Groupin tulevaisuudelle suuria mahdollisuuksia. Tiedostamme myös hyvin nöyrin mielin sen, että kahden yhtä suuren yrityksen sujuva ja uutta voimaa luova yhdistäminen on vaativa tehtävä.
Hansan toimitusjohtajana jatkaa Christopher Marshall.
– Voimme oppia paljon toisiltamme ja löytää synergiaetuja niin myynnissä, operaatioissa kuin tuoteportfolioissakin. Yhdessä voimme saavuttaa markkina-aseman, johon kumpikaan yritys ei yksinään yltäisi, Marshall sanoo.
Oras Groupin omistaa perheyritys ja teollinen omistaja Oras Invest.

Lue lisää

Katso kaikki