Lapin Vesitutkimuksen nimeksi tulee Ahma ympäristö

Ahma insinöörit Oy:n omistama ympäristövaikutusten asiantuntijayritys Lapin Vesitutkimus Oy vaihtaa nimensä Ahma ympäristö Oy:ksi vuoden 2013 alusta. Nimenmuutoksen taustalla on yrityksen valtakunnalliseksi kasvanut liiketoiminta sekä halu profiloitua paremmin ympäristöteknologian kokonaisvaltaisena osaajana.

”Yrityksemme toimiala on laajentunut vuosien mittaan huomattavasti. Nyt käytöstä poistuva nimi antoi toiminnastamme todellista suppeamman vaikutelman. Kun yrityksemme on lisäksi ollut jo vuodesta 2008 lähtien Ahma insinöörit Oy:n kokonaan omistama tytäryhtiö, on nimenmuutos perusteltu”, toimitusjohtaja Jari Hietala sanoo.

Ahma ympäristö on Rovaniemellä toimiva, Finasin akkreditoima ympäristölaboratorio, joka toteuttaa vuosittain epäorgaanisia, orgaanisia ja mikrobiologisia analyyseja lähes 20 000 näytteestä.

Vuonna 1977 perustetun yrityksen liikevaihto on yli kaksinkertaistunut neljässä vuodessa noin 4,5 miljoonaan euroon. Yrityksellä on toimipisteet Rovaniemen lisäksi Oulussa, Helsingissä, Kemissä ja Jyväskylässä. Lisäksi se on juuri avaamassa toimipistettä Joensuuhun. Yritys rakennuttaa parhaillaan Rovaniemen Eteläkeskukseen toimitilaa, joka sisältää täysin uuden ympäristölaboratorion. Investointi on suuruudeltaan noin 2,7 miljoonaa euroa.

Ahma ympäristön suurimpia asiakasryhmiä ovat kaivokset, energiateollisuus, vesilaitokset ja kunnat. Yritys työllistää valtakunnallisesti lähes 60 henkeä.

 

Lue lisää

Katso kaikki