Kilpailu: Lähes nollaenergiarakentaminen ansaitsee paremman nimen

Hankala direktiiviltä kalskahtava nimitys voi jatkossa aiheuttaa ongelmia lähes nollaenergiarakentamisen hyväksyttävyydelle ja ymmärrettävyydelle. Talotekniikka-lehti haastaa lukijat keksimään sille paremman nimen. Osallistu, vaikuta ja voita!
Toisin kuin lähes nollaenergiarakentaminen antaa terminä ymmärtää, Suomessa rakennukset tulevat jatkossakin käyttämään energiaa, eivätkä E-luvut putoa lähelle nollaa. Moni onkin jo ehtinyt toivoa sanahirviölle parempaa vastinetta ja sen vuoksi Talotekniikka-lehden toimitus on päättänyt ottaa härkää sarvista ja julkistaa nimikilpailun uuden termin löytämiseksi. Sellaisen keksijä on ansainnut mainetta ja kunniaa.
Lähes nollaenergiarakentamisessa on EU-tasolla tavoitteena pienentää rakennusten ympäristövaikutusta EPBD-direktiivin johdolla. Tapoja tämän saavuttamiseksi etsitään kiihtyvään tahtiin kaikissa EU-maissa. Lähes nollaenergiarakennus -hankkeiden yleisnimittäjä nZEB (nearly Zero-Energy Buildings) on suomalaisittain taipunut muotoon FInZEB.
”Ymmärrettävyys on perusedellytys tämän hyväksyttävyydelle. Ei riitä, että asiaan vihkiytyneet insinöörit pystyvät asiat laskemaan. Tämä täytyy voida viestiä järkeenkäyvästi, mikä on suuri haaste”, sanoo FInZEB-hankkeen ohjausryhmän puheenjohtaja, Talotekniikkateollisuus ry:n toimitusjohtaja Ilkka Salo.
Mikä on lähes nollaenergiarakennus?
– Rakennuksella tulee olla erittäin korkea energiatehokkuus.
– Rakennuksen tarvitsema lähes olematon tai erittäin vähäinen energiamäärä on hyvin laajalti katettavissa uusiutuvista lähteistä olevalla energialla (mukaan lukien paikan päällä tai rakennuksen lähellä tuotettava uusiutuvista lähteistä peräisin oleva energia).
Lue lisää aiheesta FInZEB:n sivuilla.
Lähetä nimiehdotuksesi osoitteeseen minna.karkkainen@talotekniikka-lehti.fi 15.1.2015 mennessä. Parhaat ehdotukset pääsevät jatkokierrokselle, jossa lukijat saavat äänestää suosikkiaan. Paras ehdotus palkitaan!