Hämeen teollisuus- ja rakennusalan näkymät kirkastumassa
Hämeessä teollisuus- ja rakennusalan yritysten lähikuukausien suhdannenäkymät ovat positiiviset, selviää EK:n heinäkuussa tekemästä Suhdannebarometrista.
”Teollisuus- ja rakennusalan yritysten suhdanneodotukset ovat positiivisemmat kuin keväällä”, toteaa Hämeen kauppakamarin toimitusjohtaja Jussi Eerikäinen. ”
Heinäkuussa teollisuus- ja rakennusalan yrityksistä 30 % ennakoi suhdanteiden paranevan ja 6 % heikkenevän. Hämeen yritysten suhdanneodotukset ovat koko maan keskiarvoa paremmat.
”Hyvä uutinen Lahdessa on muuttovoiton merkittävä lisäys tammi-kesäkuun aikana”, sanoo Rakennusosakeyhtiö Hartelan aluejohtaja Olli-Pekka Teerijoki.
”Kasvukeskuksiin tarvitaan kohtuuhintaisia asuntoja. Vuokra-asuntojen rakentaminen on lisääntynyt, mutta kovanrahan tuotanto on varovaista. Valmiita myymättömiä asuntoja ei ole montaakaan jäljellä, joten uusia avauksia tarvitaan”, Teerijoki jatkaa.
Hämeen teollisuus- ja rakennusalan tuotanto lisääntyi hieman toisella vuosineljänneksellä. Tuotannon ennakoidaan pysyvän likimain ennallaan loppukesän aikana. Tilausten määrä oli heinäkuussa edelleen negatiivinen; saldoluku oli heinäkuussa -22, kun huhtikuussa saldoluku oli -27.
Henkilöstön määrä on ollut viime kuukausina edelleen loivasti laskussa ja supistunee myös lähikuukausina lievästi.
