Danfoss ja Vacon aikovat yhdistää voimansa taajuusmuuttajaliiketoiminnassa

Danfoss on ilmoittanut aikovansa tehdä julkisen ostotarjouksen kaikista taajuusmuuttajavalmistaja Vaconin osakkeista. Vaconin osakkeenomistajille tarjotaan 34 euroa osakkeelta, jolloin kaupan kokonaishinnaksi muodostuisi n. 1038 miljoonaa euroa.

Vaconin hallituksen puheenjohtaja Panu Routila kertoo, että Vaconin hallitus on tutustunut huolella Danfossin tarjoukseen, ja päättänyt yksimielisesti suositella osakkeenomistajille tarjouksen hyväksymistä. Päämääränä on pohjoismainen globaalisti toimiva taajuusmuuttajatoimija, jonka tavoitteena on johtava asema taajuusmuuttajamarkkinoilla.

Vacon on kansainvälinen yhtiö, jolla on poikkeuksellista osaamista tuotekehityksestä, tuotannosta ja hankintaketjuista Kiinassa, Suomessa, Intiassa, Italiassa ja Yhdysvalloissa sekä erittäin osaava myynti- ja huolto-organisaatio 31 maassa. Suomella on globaalin taajuusmuuttajabisneksen keskuspaikkana erityisen merkittävä rooli, ja Danfoss aikoo pitää Suomea yhtenä tulevista huippuyksiköistään muiden eri puolilla maailmaa sijaitsevien tehoelektroniikkayksiköiden ohella.

Danfossin tarjous vaatii mm. asiaankuuluvien viranomaisten, kuten kilpailuviranomaisten hyväksynnän ja sen, että Danfoss saa hankittua yli 90 prosenttia Vaconin osakkeista.

Lue lisää

Katso kaikki